1600 Polaków straci pracę. Globalny gracz znika z Polski bez ostrzeżenia
NatWest ogłasza wycofanie się z Polski do końca 2025 roku. W wyniku tego posunięcia około 1600 Polaków ma stracić zatrudnienie. Bank zamierza rozwijać swoją działalność w innych krajach. Co w takim razie z pracownikami?

NatWest znika z polskiego rynku
Nagła decyzja brytyjskiego banku o wycofaniu się z Polski wynika przede wszystkim z potrzeby redukcji kosztów i poprawy efektywności operacyjnej. Zmiana regionu i przeniesienie operacji do Wielkiej Brytanii i Indii ma przyczynić się do poprawy rentowności organizacji. To tam będą rozwijane kluczowe systemy istotne dla działania banku. Zlikwidowane ma zostać aż 45 procent stanowisk w polskim oddziale banku. Działalność NatWest w Polsce opierała się na zarządzaniu ryzykiem, przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i rozwijaniu narzędzi AI w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Nasz kraj był jednym z centrów technologicznych banku, stąd decyzja może niektórych dziwić. Jednak zdaje się, że NatWest zdecydował się iść z duchem czasu, bo coraz więcej międzynarodowych banków przenosi swoje usługi lub centralizuje je w innym miejscu.
Zniknięcie NatWest - co to oznacza dla pracowników?
Przede wszystkim wiąże się to że znaczącą redukcją etatów. Ponad 1600 pracowników straci pracę. Będą oni zmuszeni do poszukiwania zatrudnienia w innych bankach lub instytucjach sektora technologicznego. Istnieje dla nich jeszcze jedna możliwość – pracownicy mogą przenieść się do oddziałów banku zlokalizowanych w innych krajach. Nie każdy jednak jest skłonny do takiego kroku, ponieważ wiąże się to z modyfikacją warunków życia. Będzie to skutkowało również dużą liczbą pracowników poszukujących nowego zatrudnienia w sektorze IT, co może mocno zmienić układ sił na rynku.
Z jakiego powodu bank podjął tę decyzję?
Niektórzy mogliby pomyśleć, że taki stan rzeczy spowodowany jest kryzysem finansowym, z jakim boryka się bank. Nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie, NatWest odnotował na początku ubiegłego roku wzrost zysków o ponad 20 procent, zatem kondycja finansowa tej instytucji pozostaje bardzo dobra. To po prostu jeden z kolejnych kroków transformacji sektora bankowego i pomysł na optymalizację kosztów.
Plusem tego rozwiązania niewątpliwie będzie napływ doświadczonych ekspertów i zwiększenie liczby pracowników, na czym skorzystają poszukujące pracowników firmy sektora technologicznego.

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.