Charyzmatyczny mentor dał jej szansę. Ale miał swój własny plan
Studentka aktorstwa, która zaczyna wątpić w swoje umiejętności i reżyser, który początkowo wydaje jej się nową szansą... We współpracy tego duetu nic nie mogłoby pójść nie tak. Przynajmniej tak wydaje się Mai – bohaterce filmu „Utrata równowagi”, który niedawno miał swoją premierę kinową.

O czym jest film „Utrata równowagi”?
„Utrata równowagi” to polski dramat psychologiczny z 2024 roku, który zadebiutował w kinach 9 maja 2025 roku. Główną bohaterką filmu jest Maja – studentka aktorstwa, której zdecydowanie brakuje większej wiary w siebie i własne możliwości. Nie wierzy, że po ukończeniu studiów w szkole teatralnej znajdzie dobrą pracę i zrobi karierę. W pewnym momencie na drodze zawodowej tej młodej dziewczyny staje całkiem nowy reżyser, który obsadza ją w roli Lady Makbet w dyplomowym przedstawieniu sztuki Szekspira. Początkowo Maja odzyskuje pewność siebie, jednak z czasem odkrywa, że metody Jacka są kontrowersyjne i manipulacyjne. Od tego momentu celem młodej studentki staje się zdemaskowanie tego, jaki naprawdę jest reżyser i obnażenie jego natury... Jak potoczy się relacja studentka – reżyser? Odpowiedź na to pytanie widzowie znajdą w filmie Korka Bojanowskiego, który już od kilku dni można zobaczyć w wielu polskich kinach.
Tematyka niecodzienna, ale potrzebna
„Utrata równowagi” to nie tylko opowieść o jednostkowej przemianie, ale także krytyka toksycznych praktyk w edukacji artystycznej. Film porusza kwestie przekraczania granic psychicznych i cielesnych w imię sztuki oraz tego, jak na takie nadużycia reaguje środowisko. Reżyser ukazuje, jak hierarchia i autorytet mogą prowadzić do nadużyć, a także jak trudno jest przeciwstawić się systemowi. Cała ta opowieść jest przedstawiona w niezwykle wiarygodny sposób, co sprawia, że jeszcze bardziej i mocniej „dotyka” ona widza. Z całą pewnością przyczyniła się do tego także znakomita gra aktorska plejady gwiazd. Główną rolę Mai zagrała Nel Kaczmarek, natomiast w kontrowersyjnego reżysera wcielił się Tomasz Schuchardt. Oprócz w tego w dramacie tym możemy zobaczyć Tamarę Arciuch, Mikołaja Matczaka i Angelikę Smyrgałę.
To film, który nie porusza najłatwiejszej tematyki, jednak z całą pewnością jest w polskiej kulturze potrzebny. Dla osób zainteresowanych ogólnie pojętą branżą artystyczną, ale także tematyką przemocy psychicznej w środowisku artystycznym, „Utrata równowagi” stanowi ważny głos w dyskusji na temat etyki w edukacji i sztuce. To film, który pozostanie w pamięci widza na długo.

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.