Coraz więcej osób bez pracy. Nowe dane nie pozostawiają złudzeń
Najświeższe dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują niepokojący trend na polskim rynku pracy – bezrobocie rośnie, a ofert pracy ubywa. W styczniu 2025 roku stopa bezrobocia wzrosła do 5,4%, co oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu do grudnia 2024 roku. W urzędach pracy zarejestrowano aż 837,6 tys. bezrobotnych, co oznacza wzrost o 6,5% w skali miesiąca. Dodatkowo zmniejszyła się liczba dostępnych ofert pracy, co może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację na rynku pracy.

Bezrobocie w górę – rynek pracy w styczniu 2025 r.
Dane GUS-u za styczeń 2025 r. pokazują, że sytuacja na rynku pracy się pogarsza. Stopa bezrobocia wzrosła do 5,4%, co oznacza wzrost w stosunku do grudnia 2024 r., kiedy wynosiła 5,1%. Liczba osób bez pracy w Polsce wyniosła 837,6 tys., co oznacza wzrost o 6,5% w porównaniu do grudnia. Wzrost liczby bezrobotnych nie jest niczym zaskakującym w styczniu, ponieważ koniec roku to okres, w którym kończą się umowy terminowe. Jednak skala wzrostu w tym roku jest wyraźnie większa niż w poprzednich latach. GUS podaje, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w styczniu 2025 r. wyniosła 131,1 tys., podczas gdy w grudniu było ich tylko 94,4 tys. W porównaniu do stycznia 2024 r. liczba nowych rejestracji jest nieco niższa (134,7 tys. w styczniu 2024 r.).
Bezrobocie w regionach – które województwa mają największy problem?
Stopa bezrobocia nie jest jednakowa w całym kraju. Najwyższe bezrobocie zarejestrowano w województwie podkarpackim – 9,1%, a najniższe w województwie wielkopolskim – 3,3%. Największy wzrost bezrobocia w styczniu 2025 r. odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (+0,7 pp.) i świętokrzyskim (+0,5 pp.). Niektóre województwa odnotowały natomiast spadek bezrobocia w skali roku. Są to województwa świętokrzyskie (-0,3 pp.), lubelskie (-0,2 pp.), małopolskie, mazowieckie i podlaskie (-0,1 pp.).
Mniej ofert pracy – trudniejsza sytuacja bezrobotnych
Niepokojącym sygnałem jest również fakt, że liczba ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy spadła o 10,6% w porównaniu do stycznia 2024 r. GUS podaje, że oferty pracy z sektora prywatnego spadły o 8,2%, a z sektora publicznego – aż o 23,6%. To oznacza, że osoby szukające zatrudnienia mają teraz mniejsze szanse na znalezienie pracy, zwłaszcza w instytucjach publicznych.
Bezrobocie wśród młodych – największy problem
Największy problem z bezrobociem mają młode osoby w wieku 15-24 lata. W tej grupie stopa bezrobocia wynosi aż 11,2%. Dla porównania, w innych grupach wiekowych wskaźniki wyglądają następująco:
- 25-34 lata – 3,3%
- 35-44 lata – 1,8%
- 45-89 lat – 1,9%
Dane pokazują, że młodzi ludzie mają największe trudności ze znalezieniem pracy i są bardziej narażeni na okresy bezrobocia.
Nowe dane GUS potwierdzają, że sytuacja na rynku pracy się pogarsza. W styczniu 2025 r. stopa bezrobocia wzrosła do 5,4%, a liczba bezrobotnych sięgnęła 837,6 tys. Bezrobocie to jeden z najważniejszych wskaźników stanu gospodarki. Jeśli trend wzrostowy się utrzyma, kolejne miesiące mogą przynieść jeszcze większe trudności dla osób szukających pracy.

Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.