Darowizna czy testament? Sprawdź, co bardziej się opłaca
Wybór formy przekazania majątku po śmierci jest bardzo istotny i wymaga dokładnego rozważenia dostępnych opcji. Każdy z nas kiedyś stanie przed tego rodzaju wyborem. Jakie formy przekazania majątku istnieją? Którą z nich wybrać? Podpowiadamy!
Formy przekazania majątku
W polskim prawie najczęściej w sytuacji przekazywania majątku bliskim bierze się pod uwagę dwie możliwości: sporządzenie testamentu i darowizny. Choć obie kojarzą się nam dość podobnie, istnieją między nimi pewne znaczące różnice. Zapoznanie się z nimi może nam pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniej formy.
Czym jest darowizna?
Darowizna jest niczym innym, jak nieodpłatnym przekazaniem danego składnika majątku na rzecz drugiej osoby. Takim składnikiem majątku może być praktycznie wszystko – dom, samochód, pieniądze, a nawet inne cenne dla rodziny rzeczy. Należy dodać, że darowizna wymaga spisania odpowiedniego dokumentu, najczęściej jest to umowa darowizny, a w przypadku przekazywania nieruchomości - akt notarialny. Bardzo ważne jest to, że przekazanie majątku w formie darowizny odbywa się jeszcze za życia darczyńcy. Darowizna działa natychmiastowo, bowiem już w chwili podpisania umowy następuje przeniesienie własności.
Niewątpliwą zaletą darowizny jest to, że darczyńca za życia decyduje, komu przekaże majątek, a więc ma pewność, że osoby te od razu staną się jego właścicielami. Eliminuje to możliwość rodzinnych sporów i nieprzyjemności związanych z podziałem majątku po śmierci darczyńcy. Ponadto, w sytuacji darowizny dla najbliższej rodziny, istnieje opcja zwolnienia z podatku od darowizn. Aby tak się stało należy zgłosić darowiznę w Urzędzie Skarbowym w terminie 6 miesięcy.
Należy pamiętać o tym, że darowizna z zasady jest nieodwołalna, dlatego darczyńca powinien dokładnie przemyśleć, komu przekaże majątek. Minusem darowizny jest to, że czasami wymaga ona poniesienia dodatkowych kosztów (np. jeśli mowa o przekazaniu nieruchomości, konieczne jest opłacenie taksy notarialnej, bądź innych należnych opłat).
Czym jest testament, jakie są jego cechy?
Testament, zwany tez ostatnią wolą jest dokumentem, w którym osoba określa, co ma dziać się z majątkiem po jego śmierci. Wskazuje w nim też spadkobierców. W odróżnieniu od darowizny, testament nie działa ze skutkiem natychmiastowym, lecz dopiero po śmierci osoby go sporządzającej. Może ona zatem dysponować swoim majątkiem do końca życia. Ma także możliwość modyfikacji testamentu. Tak naprawdę w każdej chwili, aż do śmierci może coś w nim zmienić lub odwołać.
Wadą testamentu jest konieczność dopełnienia procedur związanych z kwestiami spadkowymi. Niezbędne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego, co bywa żmudne i może się również wiązać z dodatkowymi kosztami.
Co wybrać - darowiznę czy testament?
Darowizna zaczyna obowiązywać jeszcze za życia, więc będzie ona odpowiednim wyborem dal tych, którzy chcą mieć kontrolę nad swoim majątkiem i pewność, że trafi on w dobre ręce. Trzeba jedynie dokładnie przemyśleć, kto ma zostać nim obdarowany.
Testament z kolei daje większą elastyczność. Jest skuteczny dopiero po śmierci, więc do tego momentu można dokonywać w nim ewentualnych zmian. Osoba go sporządzająca ma kontrolę nad swoim majątkiem aż do końca życia. Wybór najlepszej z tych dwóch form przekazania swoich zasobów powinien być odpowiednio przemyślany. Każdy powinien indywidualnie rozważyć za i przeciw obydwu opcji i wybrać, na co się decyduje.
Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.