Kto ma obowiązek?

Seniorzy, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę, a także osoby otrzymujące dodatkowe dochody, mają obowiązek poinformowania o swoich przychodach Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Muszą zrobić to do końca lutego. Osoby, które nie ukończyły wieku emerytalnego obowiązują bowiem limity dotyczące dorabiania do świadczeń. Dotyczy to więc osób poniżej 60 lat, w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Limity dotyczą m.in. osiągniętych w roku ubiegłym przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności. Informacja o nich musi zostać złożona do ZUSu koniecznie do końca lutego.

Jakie dokumenty złożyć?

ZUS wyjaśnia, że przychody rozliczane będą na podstawie zaświadczenia wydawanego przez zakład pracy emeryta lub rencisty. A co z osobami na własnej działalności gospodarczej? Muszą oni złożyć stosowne oświadczenie, w którym deklarują podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie jako swój przychód.

Do ZUSu warto złożyć zaświadczenie o wysokości dochodów w poszczególnych miesiącach. Wtedy instytucja ta będzie mogła rozliczyć świadczenie w korzystny sposób. Według informacji ZUSu, w grę wchodzą tu także przychody z pracy za granicą i z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

Kto jest zwolniony z obowiązku?

Oczywiście, osoby które ukończyły wiek emerytalny są zwolnione z obowiązku informowania ZUSu o swoich dochodach. Oprócz tej grupy, limity dorabiania nie dotyczą także osób, które pobierają rentę rodzinną, emeryturę częściową czy rentę inwalidy wojennego lub wojskowego. Także osoby pobierające rentę rodzinną po inwalidach wojskowych, nie muszą informować ZUSu o dochodach.

Zwolnienie z obowiązku obejmuje także uczniów oraz studentów przed ukończeniem 26 roku życia, którzy pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia bądź agencyjnej.