Google stawia na Polaków. Mogą pomóc milionom
Polskie startupy to potęga! Dowiodły tego trzy polskie firmy, które dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom przyczyniają się do poprawy stanu opieki zdrowotnej w naszym kraju. Ich starania zostały nawet docenione przez Google. A to naprawdę nie lada wyczyn.

Ogromne wyróżnienie
Trzy polskie startupy zostały beneficjentami trzeciej edycji programu Growth Academy: AI for Health. Należą do nich: DoctorOne, Holi oraz Prosoma. Beneficjenci programu zostali wyłonieni przez samego Google, co było niemałym wyróżnieniem. Łącznie ten technologiczny gigant wyróżnił aż 25 firm, które mają fundamentalne znaczenie dla poprawy sytuacji opieki zdrowotnej na świecie. Google co roku honoruje zasłużone organizacje właśnie takimi wyróżnieniami. Tym razem na liście szczęśliwców znalazły się firmy z naszego kraju.
Z jakiego powodu polskie firmy otrzymały wyróżnienie?
Google doceniło innowacyjność i pomysł polskich właścicieli startupów. Ich projekty mają szansę zrewolucjonizować podejście do opieki zdrowotnej w naszym kraju i mocno ułatwić życie wielu pacjentom. Jakie startupy zostały docenione?
Wspomniany DoctorOne to aplikacja mobilna, dzięki której pacjenci będą mogli być w kontakcie ze swoim lekarzem zawsze, gdy tego potrzebują. Mogą oni zadawać lekarzom pytania, zasięgać porady, konsultować wyniki badań i wcale nie muszą umawiać się na wizytę i za nią płacić. Ale to nie tylko korzyść dla pacjenta, lecz także dla lekarza – mniejsza biurokracja, mniej zajmowania kolejek i lepsze zarządzanie czasem. Pozostawanie w stałej relacji pacjent – lekarz sprawia, że pacjenci czują się dużo bardziej zaopiekowani, a lekarze mogą lepiej znać swojego pacjenta, a co za tym idzie – stawiać trafniejsze diagnozy.
Holi - wspiera pacjenta w walce z otyłością
Holi to z kolei aplikacja stworzona po to, by wspierać pacjenta w leczeniu otyłością, która jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Daje ona długotrwałe wsparcie w postaci planowania diety, holistycznego stylu życia. Uwzględnia ona także leczenie farmakologiczne, w tym zastosowanie słynnego leku GLP-1. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji aplikacja ta pomaga przewidywać potrzeby pacjentów i wdrażać odpowiednie metody leczenia, co skutkuje większą skutecznością przeprowadzanych terapii.
LivingWell – terapia dla pacjentów onkologicznych
LivingWell to aplikacja stworzona przez firmę Prosoma. Jest to bardzo ważny w krok w dziedzinie leczenia tego typu chorób, bo terapia to rzecz niezwykle istotna, a często traktowana po macoszemu. LivingWell łączy techniki coachingu z popularną ostatnimi czasy terapią poznawczo – behawioralną po to, by poprawiać nastawienie i zdrowie psychiczne pacjentów i nieść im niezbędne wsparcie w trakcie choroby. A dobre wsparcie psychiczne to wręcz fundamentalna sprawa w całym procesie leczenia.
Growth Academy: AI for Health rozpocznie się już w maju. To właśnie wtedy wytypowani uczestnicy wezmą udział w warsztatach dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji i rozwijania potrzebnych umiejętności.
Z całą pewnością możemy być dumni z polskich przedsiębiorstw, które dzięki swoim ideom przyczyniają się do poprawy sytuacji zdrowotnej w naszym kraju. Niewielkie startupy robią dla Polaków naprawdę dużo dobrego. Zaproponowane przez przedsiębiorców pomysły mogą znacząco poprawić komfort życia i leczenia wielu pacjentów.

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.