Jak zdobyć dodatkowe 400 zł do emerytury? Wystarczy jeden krok

Niewielu emerytów i rencistów ma tego świadomość, ale istnieje możliwość otrzymania dodatkowych 400 złotych. Kwiecień to okres wypłat trzynastek i czternastek, a dodatkowe pieniądze mają pochodzić ze zwrotu zaliczki na podatek dochodowy. Jak się o nie ubiegać?

Seniorka przeliczająca pieniądze | fot.elements.envato.com

Czas wypłat

Kwiecień to gorący okres, nie tylko dla emerytów, ale także dla ZUS-u. Ruszają bowiem wypłaty trzynastek. Dodatkowe, trzynaste świadczenie w roku należy się wszystkim seniorom, którzy na dzień 31 marca nabyli prawo do emerytury, renty (rodzinnej, socjalnej czy z tytułu niezdolności do pracy). W tym roku liczba wypłaconych trzynastek będzie duża, bo otrzyma je aż 889 tysięcy uprawnionych seniorów. Choć to dodatkowe świadczenie, może pomóc w podreperowaniu budżetu seniorów. Często sama emerytura nie jest zbyt wysoka, na co starsze osoby narzekają. Niektórzy seniorzy mogą jednak nie wiedzieć, że mają prawo do dodatkowych środków, które zasilą ich budżet. Chodzi o możliwość zwrotu zaliczki na podatek dochodowy od trzynastki i czternastki. Jednak dodatkowe pieniądze nie należą się wszystkim.

Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?

W tym przypadku wytyczne są dość restrykcyjne i konkretne. Mogą je otrzymać emeryci, których suma łącznych dochodów nie przekracza 30 tysięcy złotych. Do tej kwoty wlicza się nie tylko emerytura czy renta, ale także np. dochody z pracy dodatkowej. Zatem osoby pobierające świadczenie niższe niż 2500 złotych i nie pracujące dodatkowo z pewnością kwalifikują się do otrzymania pieniędzy.

Ile można zyskać?

Okazuje się, że z tytułu zwrotu zaliczki na podatek dochodowy na konto seniora może wpłynąć nawet 400 złotych. Te pieniądze teraz mogą przydać się wyjątkowo mocno, bo przecież zbliżają się święta wielkanocne. Dodatkowe 400 złotych może być dużym wsparciem dla niektórych emerytów i rencistów.

Jak ubiegać się o pieniądze?

Żeby zyskać dodatek wystarczy wypełnić wniosek o niepobieranie zaliczek, który dostępny jest w internecie, na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba w nim podać swoje dane, a ponadto zaznaczyć opcję: „wnoszę o niepobieranie zaliczek”. Wniosek można oczywiście złożyć też osobiście, listownie lub elektronicznie, przez platformę PUE ZUS. Każdy zainteresowany może wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób.