-
reklama
Rozrywka

Jeden z najbardziej wstrząsających seriali ostatnich lat powraca. Zmienia sposób myślenia

8 kwietnia 2025 roku na platformie Max zadebiutowały trzy pierwsze odcinki szóstego sezonu „Opowieści podręcznej” – jednej z najbardziej przejmujących i dyskutowanych produkcji ostatnich lat. Każdy kolejny odcinek będzie publikowany co tydzień, aż do 27 maja. Po długiej, trzyletniej przerwie serial powraca, by po raz ostatni opowiedzieć historię o odwadze, oporze i granicach człowieczeństwa.

Finałowy sezon serialu
(Finałowy sezon serialu : fot. elements.envato.com)

Powrót do Gilead

Adaptacja bestsellerowej powieści Margaret Atwood z 1985 roku po raz pierwszy zadebiutowała na ekranie w 2017 roku i błyskawicznie stała się popkulturowym fenomenem. Akcja „Opowieści podręcznej” została osadzona w dystopijnym państwie Gilead – totalitarnej teokracji zbudowanej na ruinach Stanów Zjednoczonych. Ukazuje przerażającą wizję świata, w którym kobiety są pozbawione podstawowych praw, a ich jedyny cel to rodzenie dzieci dla panującej elity. Główną bohaterką jest June Osborne, podręczna zmuszona do życia w podporządkowaniu. Ubrana w symboliczną czerwień, walczy o przetrwanie i odzyskanie córki – Hannah. Jej historia, przez lata pełna upokorzeń, odwagi i buntów, poruszyła miliony widzów na całym świecie.

Finałowy sezon – ostatnia walka

Jak zapowiadają twórcy, finałowy sezon będzie najbardziej intensywny w całej serii. June (Elisabeth Moss) nie rezygnuje z walki z reżimem i ponownie angażuje się w działania ruchu oporu. Towarzyszą jej Luke (O.T. Fagbenle) i Moira (Samira Wiley), którzy coraz mocniej próbują obalić Gilead. Serena Joy (Yvonne Strahovski), dawniej bezwzględna współtwórczyni systemu, stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości i wpływać na zmiany od wewnątrz. Tymczasem komendant Lawrence (Bradley Whitford) i Ciotka Lydia (Ann Dowd) muszą zmierzyć się z przeszłością i odpowiedzialnością za swoje czyny. Jak potoczą się ich losy? Czy możliwe jest zadośćuczynienie? Czy istnieje nadzieja na przebaczenie w świecie tak głęboko naznaczonym przemocą i cierpieniem?

Produkcja z misją

„Opowieść podręcznej” to nie tylko serial – to manifest. Przez lata stał się symbolem walki o prawa kobiet. Inspirował protesty, kampanie społeczne i ruchy feministyczne. Czerwona suknia podręcznej z białym czepkiem stała się ikoną protestu w wielu krajach, również w Polsce. Produkcja była wielokrotnie nagradzana, zdobyła m.in. Złoty Glob, Emmy i BAFTĘ, a Elisabeth Moss została okrzyknięta jedną z najlepszych aktorek swojego pokolenia.

Refleksja nad współczesnym światem

W czasach, gdy coraz więcej mówi się o prawach człowieka, równości i granicach władzy, „Opowieść podręcznej” przypomina, jak łatwo może dojść do ich odebrania. Serial porusza emocje, ale również zmusza do zadania sobie trudnych pytań: jak wiele jesteśmy w stanie znieść? Czy w każdej sytuacji można zachować człowieczeństwo i co to naprawdę znaczy być wolnym? 

Zuzanna Gąsiorowska

Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.