-
reklama
Motoryzacja

Lepiej pilnuj tej daty. Spóźnialscy muszą zapłacić nawet 14 tys. zł

W tym roku wzrosły kary za brak ubezpieczenia OC. Zmiana w ich wysokości jest powiązana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia. Sankcje wcale nie są małe, bo w niektórych przypadkach mogą wynieść nawet 14 tysięcy złotych.

Ubezpieczenie samochodu
(Ubezpieczenie samochodu : fot.elements.envato.com)

Czym jest ubezpieczenie OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowa polisa, którą musi być chroniony każde auto w Polsce. Wprowadzone zostało dlatego, by chronić zdrowie i mienie osób poszkodowanych w ewentualnym wypadku. Jednak OC nie jest wyłącznie zabezpieczeniem dla ofiary wypadku. Chroni także samego sprawcę – dzięki OC nie musi on pokrywać powstałych szkód z własnej kieszeni.

Kara za brak OC – ile wynosi?

Niestety, coraz częściej na polskich drogach spotyka się kierowców, którzy nie mają ważnej polisy OC. Warto wiedzieć, że wysokość należnych kar wzrasta wraz ze wzrostem czasu, przez jaki nie posiadamy ważnej polisy. Maksymalna kara za brak OC może wynieść nawet 14 tysięcy złotych! Co prawda, dotyczy to samochodów ciężarowych, a w przypadku osobówek kwoty są mniejsze, ale i tak to zawrotna suma. W przypadku samochodu osobowego kara wynosi:

1870 złotych, jeśli nie kierowca nie posiada polisy krócej niż 3 dni

4666 złotych, jeśli nie posiada OC od 4 do 14 dni

I aż 9330 złotych, jeśli okres nieposiadania polisy jest dłuższy niż 14 dni

Kary za brak ubezpieczenia są skorelowane z wysokością płacy minimalnej. Na przykład, kara w przypadku osobówek to dwukrotność płacy minimalnej. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników czy autobusów to już trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o motocykle – to równowartość 1/3 płacy minimalnej.

Koszt OC – od czego zależy?

Wysokość ceny OC oczywiście nie jest stała i może zależeć od wielu czynników. Przy jej ustalaniu bierze się pod uwagę wiek i doświadczenie kierowców, miejsce zamieszkania, typ i moc silnika pojazdu czy historię ewentualnych szkód. Młodzi, niedoświadczeni kierowcy stanowią większe ryzyko na drodze, więc płacą większe składki. Podobnie jest z kierowcami z większych miast – im większe miasto, tym większe ryzyko. Jeśli samochód jest po kolizjach czy wypadkach, wtedy ceny windują. Więcej zapłacimy także za ubezpieczenie pojazdu służbowego.

Jak można uniknąć kary za brak OC?

Czasami mogą mieć miejsce różne nieporozumienia, które powodują niesłuszne oskarżenia o brak OC. Na szczęście, można je wyjaśnić. W takiej sytuacji musimy przedstawić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu dowody na posiadanie aktywnego ubezpieczenia. Jeśli nasz samochód nie musi posiadać OC (mógł np. zostać skradziony), powinniśmy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające zaistniałą sytuację.

Jak widać, kary czyhające na kierowców mogą być bardzo wysokie. Nie należy bagatelizować ani zapominać o konieczności posiadania ubezpieczenia OC. Najważniejsze jest to, byśmy regularnie sprawdzali datę ważności naszej polisy. Wtedy mamy pewność, że jesteśmy na bieżąco, trzymamy rękę na pulsie i nie zostaniemy ukarani.

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.