Pieniądze

Masz takie transakcje na koncie? Trafisz pod lupę fiskusa

Nasze pieniądze – nasza sprawa. Tak mogłoby się wydawać. Jednak okazuje się, że nie do końca. Krajowa Administracja Skarbowa może mieć wgląd do transakcji wykonywanych przez nas na naszym koncie. Jakimi zainteresuje się najbardziej?

transakcja pieniężna
(transakcja pieniężna : fot. elements.envato.com)

Nasze konta pod lupą

Na mocy przepisów, które w 2022 roku zostały znowelizowane, Krajowa Administracja Skarbowa może mieć wgląd do niektórych transakcji bezgotówkowych na naszym koncie. Mowa tu o przelewach. W tę grupę wliczają się zarówno przelewy przychodzące jak i wychodzące. Instytucja, potocznie zwana fiskusem, nie ma nawet obowiązku informowania o tym obywateli. Możemy być nieświadomi tego, że ruchy na naszym koncie osobistym są przez nią monitorowane. Pomimo, że w teorii możemy dysponować naszymi własnymi pieniędzmi tak, jak chcemy, to jednak musimy pamiętać - fiskus ma na nas oko. 

Jakie transakcje są monitorowane? 

Ponadto, banki są zobowiązane do zgłaszania Krajowej Administracji Skarbowej przypadków, gdy wykryją jakiekolwiek podejrzane i budzące zastrzeżenia przelewy. Wymusza to na nich prawo bankowe, a konkretniej ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jakie dokładnie transakcje znajdą się pod lupą fiskusa?  

- transakcje na większą kwotę, przekraczającą 15 tys. euro, czyli w przeliczeniu około 63 tys. zł. 

- przelewy realizowane w niewielkich odstępach czasowych i regularnie, których kwoty sumują się w jedną, większą kwotę 

- przelewy z nietypowymi tytułami

Choć wielu z nas wysyłając pieniądze rodzinie lub przyjaciołom pozwala sobie na tytułowanie przelewów w żartobliwy sposób, w tej sytuacji lepiej odstawić humor na bok. Fiskus nie zna się na żartach. Bardzo szybko system potrafi wyłapać przelew z podejrzanym czy kontrowersyjnym tytułem. Można w ten sposób narazić się na kłopoty, a już na pewno na konieczność tłumaczenia się ze swoich żartów przed bankiem. Należy pamiętać, że banki są zobowiązane do przechowywania naszych danych (w tym też historii rachunku, przelewów wychodzących czy przychodzących) przez okres 5 lat. Bądźmy jednak spokojni, nie każda nietypowa transakcja na naszym koncie oznacza, że jesteśmy narażeni na kontrolę skarbową. Musimy po prostu być świadomi tego, czego powinniśmy unikać korzystając z naszego konta osobistego. 

Fiskus a prywatność 

Temat monitorowania naszych transakcji przez instytucje skarbowe budzi wiele kontrowersji. Duża część obywateli jest oburzona takimi praktykami. Uważają, że instytucje te nie powinny mieć wglądu do ich finansów osobistych, że jest to prywatna sprawa każdego z nas i nikt nie powinien ingerować w to, co dzieje się z prywatnymi pieniędzmi obywateli. Jednak, bardzo ważna w tej kwestii jest świadomość i wiedza o tym, jak bezpiecznie dysponować pieniędzmi, aby nie trafić pod lupę fiskusa. 

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.