-
reklama
Technologia

Nie stawiaj routera obok tych rzeczy. Blokują sygnał i spowalniają internet

Bardzo często narzekamy na spowolnienie czy zacinanie się naszego połączenia internetowego. Mało kto jednak wie, że winą za to obarczyć możemy nie tylko naszego dostawcę, ale także umiejscowienie routera Wi-Fi. Gdzie w takim razie lepiej nie ustawiać routera?

Router
(Router : fot.elements.envato.com)

Co zakłóca sygnał?

W dzisiejszych czasach szybkie i stabilne połączenie internetowe to podstawa. Umożliwia ekspresowe przeglądanie stron, dostarcza rozrywki czy znacząco ułatwia pracę. Nic więc dziwnego, że jeśli nasze połączenie z internetem jest zrywane lub zakłócane, nie jesteśmy z tego faktu zadowoleni i zazwyczaj bierzemy pod uwagę błędy po stronie dostawcy usług. Okazuje się, że tak prozaiczny czynnik jak położenie routera i przedmioty go otaczające również mogą mieć duże znaczenie jeśli chodzi o szybkość przesyłania danych. Na jakie przedmioty zwrócić uwagę i czego nie ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie routera?

Kuchenka mikrofalowa – ponieważ emituje ona fale o częstotliwości 2,4 GHz, identycznej z pasmem wykorzystywanym przez routery. To zakłóca stabilność połączenia, a szczególnie mocno zauważyć to można wtedy gdy kuchenka jest włączona i pracuje blisko routera. Zakłócenia są najsilniejsze też gdy urządzenie znajduje się na tej samej wysokości co nadajnik i odbiornik. Na podobnej zasadzie działają np. nianie elektroniczne czy walkie talkie a także wszelkie urządzenia korzystające z takiej częstotliwości.

Telefony komórkowe – tu podobny przypadek, również oparte są one na częstotliwości 2,4 GHz. Może to być przyczyną szwankowania połączenia, dlatego zawsze lepiej jest odkładać telefon z daleka od routera, wtedy minimalizujemy ryzyko zakłóceń. Nowoczesne smartfony do podstawowych połączeń i transmisji przez sieć komórkową nie używają takiej częstotliwości. Korzystają z niej natomiast przy połączeniach przez Wi-Fi i Bluetooth.

Metal – mało kto wie, że metalowe przedmioty blisko routera też mogą powodować zakłócenia. Im większa metalowa powierzchnia, tym większy możemy mieć problem, bo metal odbija i blokuje fale radiowe. Odpada więc stawianie w okolicy routera lodówek, metalowych mebli czy np. luster.

Warto także wiedzieć, że jeśli mamy w domu grube ściany z cegły lub betonu, sygnał nie będzie się równomiernie rozchodził, a ustawienie routera gdzieś w kącie pokoju jeszcze pogorszy całą sprawę. Jeśli tak robimy – musimy wyeliminować szkodliwe nawyki, co może pomóc w odzyskaniu stabilności połączenia.

Jakie mogą być inne powody?

A co jeszcze, abstrahując od samego ustawienia routera ma wpływ na jego działanie? Wady połączenia mogą być spowodowane np. przez dostawcę usług internetowych, odległość od centrali, obciążenie stacji bazowej czy po prostu złą konfigurację urządzenia. Warto być tego świadomym i przed podjęciem ewentualnej naprawy, rozważyć możliwe przyczyny. Jakość danego routera także ma tu niemałe znaczenie.

Gdzie postawić router?

 Najlepszym wyborem miejsca, gdzie może stać router, jest miejsce centralne, na ewentualnym podwyższeniu i będące z dala od przedmiotów zakłócających. Jeśli źródło połączenia będzie ustawione w takich miejscach, ryzyko nieprawidłowego działania jest najmniejsze.

Warto mieć to na względzie, jeśli chcemy zapewnić sobie największy komfort korzystania z sieci. Z pozoru drobne, kosmetyczne zmiany jak poprawa ustawienia routera mogą przynieść dużą poprawę szybkości działania internetu i ułatwić wykonywanie wielu zadań. Warto więc poświęcić chwilę by upewnić się, że nasz router znajduje się w miejscu, które zapewni mu najbardziej efektywne działanie.

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.