-
reklama
Pieniądze

Nowy sposób na zakup mieszkania. Kredyt możesz odłożyć na później

Ostatnio został zaprezentowany nowy pomysł przedstawicieli Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ma on wspomóc miliony Polaków w zakupie mieszkań i sprawić, że posiadanie własnych czterech kątów stanie się celem do osiągnięcia a nie tylko marzeniem.

blok mieszkalny
(blok mieszkalny : fot.elements.envato.com)

Całkiem nowe rozwiązanie

Politycy PSL bardzo mocno opowiadają się za wprowadzaniem rozwiązań wspierających Polaków w zakupie mieszkania własnościowego. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaproponował wprowadzenie ulgi hipotecznej. Skąd pomysł na takie rozwiązanie? Według autorów pomysłu istnieje potrzeba zaimplementowania realnych rozwiązań, które rzeczywiście mogłyby pomoc młodym ludziom i nie tylko w zakupie mieszkania. Ich zdaniem program Bezpieczny Kredyt a także dopłaty do kredytów nie spełniają odpowiednio swojego zadania, gdyż doprowadzają do wzrostu cen mieszkań. To poważny problem, ponieważ ceny na rynku mieszkań są drastycznie wysokie, w efekcie czego nawet pomimo kredytów niewiele ludzi jest w stanie sobie na nie pozwolić.

Ulga hipoteczna – na czym mogłaby polegać?

Proponowane rozwiązanie miałoby polegać na tym, że obywatele mogliby odliczyć od dochodu do opodatkowania wydatki na zakup mieszkania, a także inne powiązane z nim wydatki. Odliczeniem mogłyby zostać objęte również spłacone raty hipoteki. Propozycja określa, że maksymalna kwota takiego odliczenia mogłaby wynosić nawet 200 tysięcy złotych.

 Ważny jest fakt, że odliczenie mogłoby być zastosowane tylko dla zakupu pierwszego mieszkania i należałoby go dokonać w ciągu 5 lat od zakupu. Mogłoby zostać rozłożone na 5 lat, maksymalnie po 40 tys. zł na każdy rok podatkowy

Dla kogo dostępna byłaby ulga?

Ulga hipoteczna mogłaby być dostępna dla każdej osoby fizycznej. To niezwykle istotne, ponieważ w przypadku kredytu hipotecznego było trochę inaczej i chętnych ograniczał dochód bądź zdolność kredytowa.

Tutaj sytuacja jest już mniej skomplikowana. Z tej ulgi mógłby skorzystać każdy, niezależnie od wysokości dochodów, stanu cywilnego czy wartości nieruchomości. Jak widać, sam proces jest mniej skomplikowany. Dodatkowo możliwe byłoby szybkie wprowadzenie nowego rozwiązania w życie.

Czy rozwiązanie wejdzie w życie?

Ulga hipoteczna poprawiłaby komfort życia wielu Polaków i mogłaby zwiększyć szanse na zakupienie pierwszego mieszkania. Jak mówi ZPP, to bardzo dobry sposób na wsparcie mieszkalnictwa w Polsce. Rozwiązanie cały czas jednak jest pod rozwagą rządu, a to od niego zależy, czy dojdzie do skutku. Przed podjęciem decyzji istotne jest wzięcie pod uwagę jego skuteczności, a także ogólnego wpływu na rynek.

Ważne jest to, aby korzyści płynące z proponowanej ulgi były dla obywateli jak największe. W niedalekiej przyszłości na pewno dowiemy się, co dalej z pomysłem. Jak na razie temat pozostaje otwarty.

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.