Stać cię na DPS? Ceny rosną, a lista opłat zaskakuje
Czasem zdarza się, że bliscy nie mogąc zaopiekować się osobą starszą, decydują się skorzystać z pomocy Domu Pomocy Społecznej. Liczą, że zakres oferowanych tam usług zapewni bliskiemu komfortowy pobyt. I rzeczywiście, może tak się stać, ale trzeba za to srogo zapłacić. Pobyty w DPS – ach już są drogie, a ceny stale rosną. Na jakie kwoty trzeba się przygotować?

Ile kosztuje pobyt w DPS – ie?
Ceny pobytu w DPS - ie różnią się w zależności od wielu czynników. Należy brać pod uwagę lokalizację domu, oferowany przez niego standard usług czy ewentualne dodatkowe usługi. Im lepsza lokalizacja i standard opieki, tym oczywiście wyższa cena. Najdroższe DPS – y znajdują się w dużych miastach. Tam ceny miesięcznego pobytu wahają się w szerokim przedziale od 4,5 do 12 tysięcy złotych. Mowa oczywiście o państwowych placówkach. Jeśli zaś chodzi o prywatne ośrodki, tam ceny za miesięczny pobyt to przedział od 4 do 10 tysięcy złotych miesięcznie, chociaż oczywiście zdarzają się też placówki, w których trzeba liczyć się z kosztami rzędu 15 tysięcy złotych miesięcznie.
Jak łatwo zauważyć, prywatne ośrodki, wbrew powszechnej opinii, wcale nie są droższe od ich państwowych odpowiedników. Ceny są więc bardzo wysokie, stąd duża grupa osób nie może sobie niestety pozwolić na skorzystanie z usług DPS - u.
Kto ponosi koszty pobytu w DPS - ie?
Istnieje zasada, która mówi, że mieszkaniec domu pomocy społecznej może przeznaczyć maksymalnie 70% swojego dochodu (emerytury, renty) na pokrycie kosztów pobytu. W sytuacji gdy ta kwota nie wystarcza – a tak zdarza się często - resztę kosztów są zobowiązani pokryć dzieci, małżonek bądź gmina. Przy coraz wyższych cenach i niskich emeryturach rzadko zdarza się tak, by starsza osoba była w stanie sama sfinansować swój pobyt.
Krewni niestety niechętnie decydują się na dokładanie się do opieki nad seniorem, stąd coraz mniej ludzi stać na takie pobyty. Czy dostęp do profesjonalnej opieki dla starszych, która powinna być dostępna dla wszystkich, stanie się niedługo dobrem luksusowym?
Można skorzystać ze zwolnienia z opłat
Jest jednak dobra wiadomość. Według ustawy o pomocy społecznej, istnieje możliwość zwolnienia z opłat za usługi świadczone przez dom pomocy. Zwolnienie może obejmować część lub całość opłaty. Wniosek do ośrodka pomocy społecznej może złożyć zarówno osoba przebywająca w DPS-ie, jak i osoba pokrywająca koszty pobytu. Przy rozpatrywaniu takiego wniosku brane są pod uwagę czynniki takie jak: sytuacja materialna, długotrwała choroba, bezrobocie itp. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana indywidualnie, przez ośrodek pomocy społecznej.
Nie da się ukryć, że pobyty w DPS-ach stają się okropnie drogie. To niewątpliwie przyczyną tego, że tak mało osób decyduje się na zapewnienie swoim starszym krewnym godnej opieki. Mimo ulg i zwolnień z opłat, o ktore można wnioskować, wciąż wiele osób najzwyczajniej w świecie nie może pozwolić sobie na pobyt w takim miejscu. A przecież każdy zasługuje na godną opiekę.

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.