-
reklama
Motoryzacja

Te samochody giną najczęściej. Najnowsza lista kradzieży w Polsce

Kradzieże samochodów w Polsce wciąż są dużym problemem. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego przygotował raport na ten temat. Jakie marki i modele aut najczęściej okazują się łupem złodziei?

zaparkowany samochód
(zaparkowany samochód : fot.elements.envato.com)

Kiedy auto jest skradzione?

Dokładnie 5327 – tyle samochodów zostało wyrejestrowanych z bazy w roku 2024. Jak można się domyślić, z powodu kradzieży. Kiedy samochód można uznać za skradziony? Otóż, w kartotece policyjnej, samochód uznawany jest za skradziony już w momencie jego zaginięcia. Natomiast w bazie CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) status skradzionego auto otrzymuje dopiero w momencie wyrejestrowania go z bazy. Od zaginięcia auta do momentu wyrejestrowania go z bazy, może upłynąć pewien okres czasu, stąd mogą wynikać pewne rozbieżności między danymi z CEPIK i tymi, które w posiadaniu ma Policja.

Niechlubny rekord

Warszawa – to w tym mieście dochodzi do największej liczby kradzieży. W ubiegłym roku w Warszawie skradzionych zostało 1137 samochodów. Dobrą informacją, jeśli w tej sprawie w ogóle można mówić o jakichś pozytywach, jest to, że liczba kradzieży maleje.

Apogeum kradzieży aut miało miejsce w latach 90, a także na początku lat 2000. To właśnie wtedy, w mrocznych latach 90. w naszym kraju grasowało najwięcej złodziei. Odnotowano wtedy 75,5 tysiąca skradzionych aut. Teraz na szczęście, ich liczba jest nieporównywalnie niższa. Jednak problem nadal istnieje.

Jakie marki i modele są najczęściej kradzione?

Pierwsze miejsce w rankingu aut, które najczęściej kuszą złodziei należy do marki Toyota. Tuż za nią w niechlubnym rankingu plasują się: Audi, BMW, Volkswagen i Mercedes. Jak widać, łupem złodziei padają często jedne z najpopularniejszych marek motoryzacyjnych w kraju.

Jeśli mowa o najczęściej kradzionych modelach, należą do nich aż trzy modele Toyoty – Corolla, RAV4 i popularna Toyota Yaris. Dalej Hyundai Tucson, Audi A4 oraz Fiat Ducato. Te modele znikają z polskich ulic najczęściej.

Jak uchronić się przed kradzieżą samochodu?

Mimo, że mamy już świadomość istnienia problemu, samo to, jednak nie wystarczy, aby mieć pewność, że nasze auto jest bezpieczne. Nikt bowiem nie zagwarantuje nam, że złodzieje nie będą zainteresowani akurat naszym modelem. Na szczęście możemy podjąć pewne kroki, aby zwiększyć ochronę naszego auta. Możemy zastosować zabezpieczenia, takie jak blokada kierownicy lub skrzyni biegów. W przypadku próby kradzieży, uruchomienie auta z tą blokadą będzie niemożliwe. Możemy także wyposażyć nasze auto w system antywłamaniowy. Niektóre dostępne systemy wymagają np. podania kodu PIN. Dobrą opcją są lokalizatory, dzięki którym namierzenie auta po jego ewentualnym zaginięciu będzie łatwiejsze.

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.