-
reklama
Technologia Wyjaśniacze

To dzień niby roboczy, ale możesz trafić na przymusowe wolne

2 maja to dzień, który często wywołuje wiele kontrowersji. Jedni zastanawiają się, czy szef da im wtedy wolne, a inni wolą przyjść do pracy i zająć się obowiązkami. Okazuje się, że nasz szef może jednak wysłać nas na przymusowe wolne.

Kalendarz w tablecie
(Kalendarz w tablecie : fot.elements.envato.com)

2 maja – jak wypada w tym roku?

W tym roku drugi maja wypada w piątek, a więc, przynajmniej w teorii – jest dniem pracującym. Jednak wiele osób liczy na to, że 2 maja będzie dniem wolnym i będą mogli cieszyć się długim weekendem majowym spędzonym z rodziną czy przyjaciółmi. Jak nietrudno obliczyć, 3 maja wypada w sobotę, więc zgodnie z prawem pracownik powinien otrzymać za ten dzień inny dzień wolny. Jedni chcieliby odebrać go sobie właśnie 2 maja i rozkoszować się długim weekendem, a inni woleliby wybrać sobie całkiem inny dzień. Okazuje się, że nie każdy może sobie wybrać dogodny dla siebie układ.

Czy szef może narzucić pracownikowi wolne 2 maja?

Okazuje się, że może. Pracodawca ma prawo do wyznaczenia 2 maja jako dnia wolnego dla całej firmy. I wcale nie ma znaczenia, czy to się pracownikom podoba, czy też nie. Pracownik z kolei nie może nie zgodzić się na wyznaczony przez przełożonego termin dnia wolnego. Część pracodawców rzeczywiście może chcieć dać pracownikom wolne 2 maja, po to by mieć z głowy odbiory wolnego za sobotę, 3 maja. I nie ma tu znaczenia, że niektórym pracownikom takie zasady nie do końca się podobają. Pracodawcy mają taką możliwość i kropka.

Kto na pewno wtedy nie pracuje?

Istnieją grupy zawodowe, które mają tego dnia wolne z urzędu. 2 maja będzie dniem ustawowo wolnym od pracy dla pracowników służby cywilnej, czyli inaczej wszelkiej maści urzędników administracji rządowej. Wtedy na pewno nie muszą oni przychodzić do pracy. Ci pracownicy nie mają wyboru, co do dnia odebrania wolnego za 3 maja – wolny piątek został im z góry wyznaczony przez rząd, z mocy odpowiedniego rozporządzenia. Tak samo zostało im wyznaczone wolne za 1 listopada, który także wypada w sobotę. Będzie to 10 listopada.

2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym, jednak jak widać, wiele branż i pracowników wtedy nie pracuje. Oczywiście, jednym może się to podobać, innym nie. Niestety – pracownicy muszą stosować się do zaleceń szefa. Warto natomiast wcześniej dowiedzieć się, jakimi zasadami kieruje się nasz szef. Wtedy dużo łatwiej będzie nam planować długi majówkowy weekend.

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.