-
reklama
Rozrywka

To nie jest "Black Mirror", ale zostawi cię z podobnym niepokojem

“Rozdzielenie” to serial, który można obejrzeć na wielu platformach streamingowych. To wielowymiarowa psychologiczna produkcja, która ukazuje surowe realia wielkich korporacji. A jaką rolę w tym wszystkim pełni człowiek. Czy można tak po prostu oddzielić pracę od życia prywatnego?

oglądanie serialu
(oglądanie serialu : fot.elements.envato.com)

O czym opowiada “Rozdzielenie”?

W serialu ukazana jest jedna z wielkich korporacji Lumon Industries. Nie jest to jednak zwyczajna korporacja. Jej pracownicy biorą udział w dziwacznym i tajemniczym eksperymencie, w którego efekcie ich pamięć zostaje “podzielona”. Ich umysły zostają sztucznie rozbite na dwie części W pracy nie pamiętają niczego ze swojego życia prywatnego, a poza pracą - całkowicie o niej zapominają. Nie pamiętają kim są w firmie, czym się zajmują i jaka rolę pełnią. Jednym z bohaterów serialu jest Mark Scout, który przechodzi żałobę po śmierci ukochanej żony. Być może właśnie z tego względu decyduje się wziąć udział w eksperymencie. Liczy, że utrata świadomości tego, co dzieje się w jego życiu prywatnym, pozwoli choć trochę ukoić jego ból. Scout chce zgłębić tajemnice firmy, która skrywa ich naprawdę wiele i odkryć, co dzieje się w miejscu, w którym pracuje. Tam nic nie jest takie, jak się wydaje. Metody funkcjonowania tej korporacji okazują się być naprawdę kontrowersyjne. Izolowanie poszczególnych działów, zastraszanie pracowników i rozkazy wykonywania absurdalnych zadań kojarzą się bardziej z systemem totalitarnym, niż z miejscem pracy.

Świat przedstawiony w serialu jest surrealistyczny, co może przywoływać skojarzenia z innym serialem – Black Mirror. Próba odkrywania tajemnic Luton z każdym odcinkiem wciąga widza coraz bardziej. Serial, podobnie jak Black Mirror ukazuje technologię jako narzędzie, które nie tylko wywiera wpływ na ludzi, ale także ma nad nimi kontrolę. W tym przypadku ingeruje w ich umysły i czyni z nich dwie odrębne wersje siebie.

Serial skłaniający do refleksji

Podobnie jak inne tego typu historie, „Rozdzielenie” nie jest tylko prezentacją zagmatwanego korporacyjnego świata i zabawą intelektualną. Serial zmusza do refleksji nad tym, gdzie kończy się nasza wolność i kto kontroluje nasze życie. Czy istnieje możliwość całkowitego oddzielenia pracy od życia prywatnego? Czy jeśli dałoby się podzielić swoją świadomość, co by to dało? Jak naprawdę działają wielkie korporacje i jakie pilnie strzeżone tajemnice kryją się za ich murami?

Serial stawia te i inne pytania, jednocześnie bawiąc się nimi i nie podając łatwych odpowiedzi. Twórca serii, Dan Erickson, zbudował opowieść, która wciąga i niepokoi jednocześnie – dokładnie tak, jak Black Mirror. Jednak nie jest to tylko kolejną mroczną wizją przyszłości. To historia pełna emocji, dramatycznych zwrotów akcji i bohaterów, których losy angażują na wielu poziomach. To obraz korporacji, która bezwzględnie rozprawia się z pracownikami. A ci coraz bardziej przypominają jej więźniów. To nie jest Black Mirror, ale zostawia widzów z podobnym uczuciem niepokoju.

Fani tego typu historii mają powód do radości bo “Rozdzielenie” jest już dostępne w serwisach streamingowych. Serial można obejrzeć między innymi na Prime Video i Apple TV. To intrygująca i wielowymiarowa produkcja, która mocno oddziałuje na widzów. Jednak ci, którzy w takich gustują, na pewno nie będą żałować jej obejrzenia.

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.