-
reklama
Technologia

Znikają całe zespoły. W Google robi się naprawdę gorąco

Kolejna redukcja etatów w Google. Tym razem gigant zwalnia około 200 pracowników z działu zajmującego się sprzedażą i partnerstwami. Czy taki krok to strategia optymalizacji kosztów?

Pracownicy w firmie
(Pracownicy w firmie : fot.elements.envato.com)

W Google znów zwolnienia

Teraźniejsze zwolnienia pracowników są kolejnym krokiem w restrukturyzacji wdrażanej przez Google. Już w 2023 roku Alphabet, czyli macierzysta spółka Google zapowiedziała redukcję aż 12 tysięcy etatów. Teraz Google wykonało kolejny krok. Jak w obliczu takich zmian będzie się kształtować przyszłość tego giganta?

Strategia zwiększenia efektywności

Według agencji Reuters, decyzja giganta spowodowana jest koniecznością zwiększenia efektywności operacyjnej. Teraz Google planuje zwiększyć ją szczególnie w obszarach sztucznej inteligencji i centrach danych. To one mają największy potencjał wzrostu. Nie tylko Google redukuje etaty. Gigant Marka Zuckerberga, czyli Meta, w styczniu zwolniła 5 procent najniżej ocenianych pracowników. Taki los spotkał także pracowników Microsofta, Amazona i Apple’a. W przypadku tego pierwszego zredukowanych zostało aż 650 etatów w obszarze Xbox. Takie działania gigantów to forma optymalizacji kosztów i skupienia się na innych, bardziej przyszłościowych technologiach.

Na tym jednak nie koniec

Google redukuje etaty także w dziale odpowiedzialnym za platformy i urządzenia, który zajmuje się rozwojem Androida, sprzętów Pixel oraz przeglądarki Chrome. Eksperci przewidują, że Google może dalej szukać oszczędności, koncentrując się na inwestycjach w nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja. Może to jednak wiązać się z dalszym ograniczaniem budżetów działów sprzedaży i marketingu, co oznacza, że przed wieloma pracownikami firmy mogą być kolejne trudne miesiące. Niestety – muszą oni pogodzić się z taką, a nie inną decyzją giganta.

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.