-
reklama
Technologia Wyjaśniacze

3 zasady mogą uratować twoje konto. Oszuści liczą, że ich nie znasz

W dzisiejszych czasach działania cyberprzestępców zakrojone są na bardzo szeroką skalę. Czyhają nie tylko na nasze pieniądze, ale także na to, by zyskać dostęp do naszych danych wrażliwych, takich jak: hasła czy PINy do banku. Na szczęście istnieją zasady, które mogą uchronić nas przed działaniami hakerów i wyłudzaczy.

Cyberprzestępcy
(Cyberprzestępcy : fot.elements.envato.com)

Te trzy zasady uratują Twoje dane i pieniądze

Przeróżnych form cyberoszustw i wyłudzeń jest teraz naprawdę dużo. Czasami cyberprzestępcy stosują tak dopracowane strategie, że internauci nie mają najmniejszych podejrzeń, że mogły paść ofiarą oszustwa. Ich celem najczęściej jest wyłudzenie naszych wrażliwych danych oraz pozbawienie nas naszych pieniędzy. Santander Bank Polska apeluje do klientów i podaje trzy zasady, które mogą uchronić nas przed atakami cyberprzestępców. Ten popularny bank apeluje do klientów, aby Ci:

- nie klikali podejrzanych linków i nie podawali w formularzach swoich danych,

- używali trudnych do odgadnięcia haseł,

- wszędzie gdzie to możliwe, włączyli uwierzytelnianie dwuetapowe podczas logowania.

To trzy żelazne zasady, które pomogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo w sieci i zapobiec przykrym skutkom ataków przestępców. Jeśli będziemy je stosować będziemy mieć większą pewność, że nasze dane nie są zagrożone.

Coraz to nowe metody

Obecnie, oszuści uskuteczniają coraz to nowe metody, tak, aby „złapać” na nie jak największą liczbę ofiar. Metody „na wnuczka” czy „na komornika” to już nie wszystko. W ostatnich tygodniach popularne stało się oszustwo rozpoczynające się od fałszywych telefonów z zagranicznych numerów kierunkowych. W słuchawce odtwarzane jest nagranie, a odbiorca zachęcany jest do podjęcia kontaktu przez komunikator. Zanim się zorientuje, oszuści przechwycą nie tylko dane, ale także pieniądze.

Bardzo często oszuści wysyłają podejrzane linki. Mogą one docierać do nas nie tylko przez wiadomości SMS, ale także drogą mailową. Wiadomości z takimi linkami często już na pierwszy rzut oka budzą szereg podejrzeń. Nie wydają się być poprawne językowo ani składniowo i często widać, że coś jest nie tak. Niezwykle istotne jest, by pod żadnym pozorem w żadne takie linki nie klikać. Wejście w taki link to prosta droga do tego, by oszuści otrzymali nasze dane. I pieniądze.

W dobie rosnącej liczby cyberataków nasza czujność i rozwaga mogą być najlepszą bronią w walce z oszustami. Warto na bieżąco śledzić ostrzeżenia banków i instytucji finansowych, a także edukować siebie i swoich bliskich w zakresie cyberbezpieczeństwa. Pamiętajmy – zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż później żałować.

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.