Pieniądze

500 zł premii za 100% obecności? Ten bonus budzi spore kontrowersje

Oddany swojej pracy pracownik to niewątpliwie istotna wartość na dzisiejszym rynku pracy. Pracodawcy cenią osoby na które po prostu mogą liczyć. Czy jednak dodatkowe wynagradzanie za nieopuszczenie żadnego pracującego dnia jest dobrą praktyką?

pracownicy w firmie
(pracownicy w firmie : fot. elements.envato.com)

Nagroda za obecność  

Premią frekwencyjną bądź też absencyjną nazywamy dodatek dla pracowników, którzy przepracowali sto procent dni roboczych w miesiącu. Żeby ją otrzymać nie mogą posiadać żadnych nieobecności w miejscu pracy. Jest to dodatkowe – oprócz wynagrodzenia zasadniczego - świadczenie dla pracownika. Jego wysokość oscyluje w granicach 500- 600 zł miesięcznie. Tym sposobem pracodawcy chcą wzmocnić u pracowników motywację do przychodzenia do pracy i sprawić, aby traktowali ją jeszcze bardziej sumiennie i odpowiedzialnie. Chcą także wywołać u pracowników większe poczucie docenienia.

Dwie strony medalu

Pomimo, że w niektórych firmach czy zakładach pracy taki system premiowania funkcjonuje od długiego czasu, kwestia ta jest przedmiotem wielu dyskusji i sporów. Jedni traktują ją jako sprawiedliwą formę wynagradzania, natomiast inni widzą ją w kategorii naruszenia praw pracowniczych bądź nawet dyskryminacji. Warto dodać, że premia frekwencyjna nie została określona ani zdefiniowana w żadnych przepisach polskiego prawa pracy. Jej przyznanie bądź nie przyznanie zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Nie jest żadnym wymogiem prawnym. Dlaczego budzi ona takie poruszenie? Nagradzanie pracowników dodatkowymi świadczeniami pieniężnymi w zamian za to, że nie korzystali oni ze zwolnień lekarskich czy urlopu na żądanie, może stawiać w niekorzystnej sytuacji innych pracowników. To co dla jednych jest motywowaniem, dla innych może być dyskryminowaniem.

Co w nieprzewidzianych sytuacjach? 

Każdemu zdarzają się sytuacje losowe, takie jak nagła choroba, trudna sytuacja rodzinna czy niezdolność do pracy, które mogą być przyczyną nieobecności pracownika i sprawiają, że zostanie on pozbawiony premii frekwencyjnej. Co z osobami niepełnosprawnymi lub cierpiącymi na choroby, przy których codzienne stawianie się w pracy staje się fizycznie niemożliwe? Dlaczego jedna grupa osób ma być pozbawiona możliwości, którą ma inna grupa? Należy także pamiętać, że możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego czy urlopu na żądanie to podstawowe prawo osób pracujących. Premia absencyjna może wywoływać poczucie niesprawiedliwego traktowania i generować konflikty w środowisku pracowniczym. Pracodawca powinien dbać o to, aby każdy w firmie czuł się odpowiednio i sprawiedliwie motywowany i nagradzany. Równe traktowanie i dobrostan pracownika powinny być dla niego najwyższą wartością.

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.