Jak długo trwa egzekucja komornicza?
Egzekucja komornicza jest złożonym procesem. Gdy dłużnik zwleka ze spłatą długu, konieczna jest interwencja komornika. Jeśli suma długu jest stosunkowo niska, komornikowi zależy na tym, by zaległości zostały jaj najszybciej zwrócone. Dlatego będzie działać szybko. Z kolei gdy chodzi o większą kwotę długu, postępowanie komornicze zazwyczaj trwa do momentu odzyskania całej kwoty i dopiero w tym momencie następuje umorzenie długu. W przypadku ewentualnej śmierci dłużnika, długi z mocy prawa przechodzą na spadkobierców, chyba, że zrzekną się oni spadku.
Kiedy następuje przedawnienie długu?
Przedawnienie długu daje dłużnikowi możliwość uchylenia się od jego spłacania. Choć gdy dług ulegnie przedawnieniu wierzyciel nie może żądać jego odzyskania, może jednak korzystać z narzędzi, które zmotywują dłużnika do zwrotu. Przykładem takiego narzędzia jest np. wpisanie dłużnika do rejestru dłużników. Z takim wpisem czynności takie jak zaciągnięcie kredytu będą utrudnione bądź niemożliwe. Większość roszczeń przedawnia się po 6 latach. Istnieją jednak wyjątki, takie jak:
- mandat za jazdę bez biletu – przedawnienie po roku
- roszczenia przedsiębiorcy z tytułu nieopłaconej przez klienta faktury – przedawnienie po 2 latach
- roszczenia z tytułu umowy sprzedaży – 2 lata
- roszczenia z tytułu umowy o dzieło – 2 lata (od oddania dzieła)
- długi czynszowe – 2 lata
- zobowiązania z tytułu pożyczki lub kredytu – 3 lata
A co z długiem komorniczym?
Dług u komornika w świetle prawa nie może ulec przedawnieniu. Nawet, gdy dług zostaje umorzony, bo nie ma możliwości wyegzekwowania należnego długu, jest niemal pewne, że postępowanie komornicze zostanie wznowione. Na to, że komornik po jakimś czasie nie będzie mógł ściągnąć długu, nie ma więc praktycznie żadnych szans. Postępowanie zakończy się dopiero w sytuacji całkowitej spłaty długu. Są jednak wyjątki. Na przykład sytuacja, w której komornik nie ma możliwości aby ściągnąć dług (np. osoba nie ma żadnych dochodów i majątku). Wtedy zostaje wydane postanowienie o umorzeniu.
Kiedy jeszcze może dojść do umorzenia postępowania?
Do umorzenia egzekucji komorniczej może dojść jeszcze w kilku przypadkach. Na przykład:
- z mocy prawa – gdy dłużnik ogłosił upadłość konsumencką lub gdy egzekucja została zawieszona, a wierzyciel nie złożył wniosku o jej odwieszenie
- z urzędu – w przypadku braku osobowości prawnej wierzyciela lub dłużnika
- na wniosek – w przypadku gdy wierzyciel z dłużnikiem zawarli ugodę.
Warto wiedzieć także, że istnieje ewentualna możliwość rozłożenia długu na raty. Jednak zależy to od decyzji wierzyciela i to właśnie do niego, a nie do komornika należy kierować wnioski o spłatę długu w ratach.