Nowy trend w oszczędzaniu bije rekordy. Gdzie Polacy ulokowali 42 miliardy złotych?
W dobie obecnego kryzysu i wysokiej inflacji każda złotówka jest naprawdę wiele warta. Rosną koszty życia, a także ceny podstawowych produktów w sklepach. Nic więc dziwnego, że Polacy, będący już coraz bardziej zmęczeni rosnącą inflacją, szukają coraz to nowych sposobów oszczędzania i lokowania swoich pieniędzy. Tradycyjne lokaty powoli przestają im wystarczać. Aktualnie na rynku finansowym zaobserwować można inne popularne trendy i rozwiązania, które umożliwiają Polakom osiąganie zysku z gromadzonego przez nich skrupulatnie kapitału.

Co zamiast lokat?
Lokaty bankowe przez długi czas były rozwiązaniem, które przyciągało uwagę milionów Polaków. Jednak kiedy ich stopy procentowe przestały rosnąć i zaczęły utrzymywać się na mniej więcej stałym poziomie, a banki, przez ich nadpłynność przestały oferować atrakcyjne oferty lokat, ich klienci przestali już tak chętnie z nich korzystać i zaczęli rozglądać się za atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Takim wyjściem okazały się fundusze inwestycyjne. Może z nich skorzystać praktycznie każdy niezależnie od poziomu wiedzy na temat finansów, od początkujących inwestorów, po osoby bardzo doświadczone w tym temacie. Instrumenty takie jak akcje czy obligacje, a także obligacje indeksowane inflacją cieszą się rosnącym zainteresowaniem szerokiego grona Polaków. Czynnikiem wyróżniającym je na tle lokat jest fakt, że korzystający z nich mogą zerwać je w dowolnym momencie, bez ryzyka utraty naliczonych odsetek. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach kiedy np. zdarzy się nieprzewidziany wydatek i potrzebny jest szybki dostęp do środków.
Konta oszczędnościowe – kolejny świetny sposób na zysk
W ostatnim czasie banki prześcigają się w oferowanych oprocentowaniach rachunków oszczędnościowych, dlatego klienci raczej nie mogą narzekać na brak wyboru. Możliwości, gdzie ulokować pieniądze, jest naprawdę dużo, haczyk tkwi w wyborze najkorzystniejszej oferty, tak, aby zysk był jak największy. Szeroki wachlarz dostępnych opcji przyczynia się do tego, że Polacy coraz chętniej korzystają z kont oszczędnościowych. Z pomocą oszczędzającym przychodzi także technologia. Mobilne aplikacje bankowe są stale ulepszane o nowe rozwiązania odpowiadające na potrzeby ich użytkowników i ułatwiające korzystanie z nich. Mowa tu chociażby o funkcji autooszczędzania, dostępnej w ofercie najpopularniejszych polskich banków. Polega ona na tym, że po dokonaniu każdej transakcji kartą płatniczą, np. podczas płacenia za zakupy w sklepie, na konto oszczędnościowe automatycznie odkładany jest procent danej transakcji lub dowolna, wcześniej określona przez nas kwota.
Dynamicznie zmieniające się trendy w oszczędzaniu pokazują, że finansowa świadomość Polaków stale rośnie. Starają się oni szukać nowych sposobów gromadzenia pieniędzy, a także ich ochrony. Nie bazują już tylko na lokatach, ale korzystają też z innych instrumentów finansowych. Stają się też coraz bardziej zainteresowani edukacją w tym temacie. To bardzo ważny krok, ponieważ wiedza, tak samo, jak pieniądze - procentuje.

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.