-
reklama
Pieniądze

Oto zarobki kierowcy śmieciarki. Liczby mówią same za siebie

Praca kierowcy śmieciarki budzi duże zainteresowanie, ale temat wynagrodzeń wciąż pozostaje owiany tajemnicą. Ile naprawdę zarabiają osoby pracujące w branży komunalnej? W jednym z podcastów pojawiły się konkretne liczby, które mogą zaskoczyć wiele osób.

Kierowca śmieciarki
(Kierowca śmieciarki : fot. elements.envato.com)

Praca w branży komunalnej

Kamil Pawelec, kierowca śmieciarki z Wrocławia, który był gościem podcastu „Bez Tajemnic” prowadzonego przez Dymitra Błaszczyka, zdradził nie tylko zarobki, ale i kulisy pracy w tym zawodzie. Według niego osoby pracujące przy wywozie odpadów muszą liczyć się z dużym wysiłkiem fizycznym oraz ryzykiem kontuzji. Szczególnie obciążająca jest rola ładowacza, gdyż niektóre pojemniki ważą nawet kilkaset kilogramów. Jeden z jego kolegów nabawił się poważnych problemów z kręgosłupem, które będą wymagały operacji.

Od ładowacza do kierowcy – przypadek czy wybór?

Pawelec przyznał, że początkowo nie planował wieloletniej kariery w tym zawodzie – miała to być praca na chwilę. Zaczynał jako ładowacz, ale po dwóch latach zdecydował się zdobyć uprawnienia do prowadzenia ciężarówek (kategoria C). Choć teraz pełni funkcję kierowcy śmieciarki, zaznacza, że nie traktuje tego jako awansu, lecz jako odmienną funkcję z innymi obowiązkami i wyzwaniami.

Zarobki kierowców śmieciarki – ile można naprawdę zarobić?

Wbrew mitom zarobki kierowców śmieciarek są całkiem wysokie, choć mocno zróżnicowane w zależności od regionu Polski. Pawelec ujawnił, że we Wrocławiu kierowcy mogą liczyć na wynagrodzenie od 5 do nawet 9 tys. złotych na rękę miesięcznie. W odpowiedzi na podcast internauci zaczęli dzielić się własnymi doświadczeniami. Potwierdzili duże różnice regionalne – w małych miastach wynagrodzenia są niższe i oscylują wokół kwot 3,6 – 4,5 tys. zł netto miesięcznie. Tymczasem w Warszawie kierowcy śmieciarek potrafią zarabiać nawet 9 tys. zł.

Szacunek społeczeństwa rośnie

W komentarzach pojawiły się także słowa uznania dla osób pracujących przy wywozie śmieci, podkreślające, jak ważną rolę odgrywają w codziennym życiu miasta. Internauci zgodnie stwierdzają, że bez pracy „śmieciarzy” miasta szybko pogrążyłyby się w chaosie. Praca kierowcy śmieciarki może być trudna i wymagająca, ale jest również dobrze opłacana. Liczby mówią same za siebie, a szacunek do tego zawodu wydaje się rosnąć.

Zuzanna Gąsiorowska

Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.