PKO BP ostrzega. Oto 5 pytań, które zadaje tylko oszust
Jeden z największych polskich banków, PKO BP wystosował do swoich klientów oficjalny komunikat, w którym zwraca uwagę na potrzebę świadomości działań oszustów. Komunikat ma nietypową formę. Okazuje się, że w tej kwestii nadal należy zrobić wiele, a pierwszym krokiem do ochrony pieniędzy jest właśnie uświadamianie społeczeństwa.

Komunikat w formie quizu
Bank PKO BP postanowił działać i przygotował dla swoich klientów krótki quiz. Wszystko po to, by sprawdzić ich czujność na wypadek, gdyby mieli do czynienia z oszustami. Podobne komunikaty były już wcześniej publikowane między innymi przez instytucje takie jak CERT czy Ministerstwo Finansów. Quiz opublikowany przez PKO BP składa się z jednego pytania i trzech możliwych odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Pytanie brzmi: „Dzwoni do Ciebie ktoś, kto podaje się za pracownika banku – co robisz?” Dostępne są trzy odpowiedzi:
A) Podajesz swój login i hasło do bankowości internetowej, aby rozmówca mógł zweryfikować Twoją tożsamość.
B) Instalujesz dodatkową aplikację na telefonie, dzięki której masz szybciej załatwić sprawę.
C) Prosisz o weryfikację pracownika banku w aplikacji IKO. Potwierdzasz tożsamość rozmówcy i bezpiecznie kontynuujesz rozmowę.
W tym samym komunikacie bank podaje także prawidłową odpowiedź, czyli C. Quiz przygotowany przez PKO BP ma na celu sprawdzenie, czy klienci banku są przygotowani na takie sytuacje i potrafią z nich wybrnąć, chroniąc przy tym swoje pieniądze. Okazuje się bowiem, że nie każdy taką umiejętność ma, czego efektem jest duża liczba oszustw „na pracownika banku”.
O to bank nigdy Cię nie poprosi
PKO BP objaśnia także pięć rzeczy, o które nigdy pracownicy banku nie proszą swoich klientów. Warto to zapamiętać: jeśli dzwoni ktoś, kto podaje się za pracownika instytucji finansowej i prosi o odpowiedź na te pytania, najprawdopodobniej nie jest prawdziwym pracownikiem. Pracownicy banku nigdy nie spytają klientów o:
- dane karty płatniczej oraz jej PIN,
- login i hasło do bankowości elektronicznej lub kod autoryzacyjny,
- pełny numer PESEL czy dowodu osobistego,
- kod BLIK,
- instalację dodatkowego oprogramowania lub zdalny dostęp do Twojego komputera.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że kim rozmawiamy, nie podawajmy żadnych danych w takim momencie najlepiej jest się rozłączyć i potwierdzić tożsamość osoby. W przypadku banku PKO BP możemy szybko zrobić to w aplikacji IKO. Jeśli weryfikacja tożsamości osoby, która do nas dzwoni będzie przebiegać negatywnie, lub w sposób podejrzany, poinformujmy o zaistniałej sytuacji placówkę banku.
Quiz to oryginalny sposób banku PKO na zwiększanie świadomości społecznej. Być może, dzięki takiej, a nie innej formie wiele ważnych zasad postępowania w takich sytuacjach zostanie przyswojone. Bezpieczeństwo naszych pieniędzy to naprawdę ważna kwestia, dlatego istotne jest nagłaśnianie problemu i sposobów walki z nim. Im większa będzie świadomość oszukańczych praktyk, tym większa szansa na to, że uda się im zapobiegać. Miejmy oczy dookoła głowy i nie dajmy się oszukać!

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.