-
reklama
Pieniądze

Tysiące osób wciąż płaci, choć nie musi. Sprawdź, czy też masz ten przywilej

Opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego jest ważnym obowiązkiem, choć nie wszyscy muszą go dopełnić. Są pewne grupy osób, których ten obowiązek nie dotyczy. Wiele z nich nawet o tym nie wie. Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Senior i pieniądze
(Senior i pieniądze : fot.elements.envato.com)

Abonament obowiązkowy? Nie dla wszystkich

Okazuje się, że opłata za abonament RTV, wcale nie dotyczy każdego obywatela. Są pewne osoby, które nie są zobowiązane do jej uiszczenia. To między innymi seniorzy powyżej 75 roku życia. Tym osobom przysługuje automatyczne zwolnienie z wnoszenia takich opłat. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie muszą oni wnosić żadnych dodatkowych pism, ani odwiedzać placówek Poczty Polskiej.

Jednak nie tylko seniorzy powyżej 75 roku życia są zwolnieni z opłat. Ulga dotyczy także młodszych seniorów. Muszą oni jednak mieć ukończony 60. rok życia i otrzymywać emeryturę niższą niż 50 procent minimalnego wynagrodzenia. Tutaj jednak muszą oni odwiedzić placówkę pocztową i złożyć dokumenty potwierdzające ich dane. Dopiero wtedy ulga zostanie im naliczona.

Kto jeszcze nie musi płacić abonamentu?

Warto wiedzieć, że istnieją także inne grupy społeczne, które wcale nie muszą płacić abonamentu. Należą do nich:

- osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, które otrzymują świadczenia pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy

- osoby niesłyszące i niewidome

- osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego

- osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej

- osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy

- osoby posiadające prawo do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego

- osoby z I grupą inwalidzką

- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi

- osoby zarejestrowane jako bezrobotne

- osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

Pełna lista osób zwolnionych z opłat abonamentowych jest powszechnie dostępna na stronie internetowej Poczty Polskiej. Te grupy społeczne również są zobowiązane do złożenia stosownych dokumentów.

Jakich formalności należy dopełnić by zostać zwolnionym z opłat abonamentowych?

Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne. By uzyskać zwolnienie z opłat wystarczy :

- odwiedzić wybrany punkt Poczty Polskiej

- przedstawić dokumenty uprawniające do zwolnienia (może to być zaświadczenie z ZUS

lub KRUS lub inne potwierdzenie wysokości świadczenia)

- złożyć odpowiednie oświadczenie na formularzu placówki.

To wystarczy, by ubiegać się o zwolnienie. Ponadto, po załatwieniu wszystkich formalności, zwolnienie to przysługuje bezterminowo. Warto zainteresować się tematem i sprawdzić – być może uda nam się zaoszczędzić niemałe pieniądze. To może być nawet kilkaset złotych w skali roku. 

Gosia Kołakowska

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.