Walutowy rollercoaster trwa. Niepokój rośnie
Poniedziałek przyniósł niespodziewanie duży spadek wartości dolara wobec złotego. Amerykańska waluta jest dziś najtańsza od 2021 roku, co może zwiastować poważniejsze problemy. Analitycy wskazują na narastające napięcie związane z polityką Donalda Trumpa oraz presją na Rezerwę Federalną. Czy czeka nas exodus inwestorów z amerykańskich aktywów finansowych?

Dolar najtańszy od lat
21 kwietnia kurs dolara amerykańskiego spadł poniżej poziomu 3,71 zł. To najniższa cena USD względem złotego od niemal czterech lat. Zaledwie kilka miesięcy temu, w styczniu, dolar wyceniany był na 4,18 zł, a więc spadek jest znaczący. Osłabienie widać również względem innych walut. Dolar stracił ponad 1 proc. wobec koszyka głównych walut, a kurs EUR/USD wzrósł o 1,11 proc. i osiągnął poziom 1,1517.
Trump kontra Fed – podważone zaufanie
Jedną z głównych przyczyn osłabienia dolara jest ciągła presja polityczna ze strony byłego prezydenta Donalda Trumpa na szefa Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome'a Powella. Trump publicznie groził, że może odwołać Powella, jeśli ten nie zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych. Taka postawa wywołuje poważne obawy o niezależność banku centralnego USA. Eksperci nie mają wątpliwości – taka sytuacja negatywnie wpływa na zaufanie inwestorów.
Groźby prezydenta USA wobec Fed zbiegły się z kolejną falą obaw o skutki wojny handlowej, jaką Trump prowadzi z Chinami i innymi krajami. Według Austana Goolsbee'ego, prezesa Rezerwy Federalnej w Chicago, cła wprowadzone przez Trumpa mogą poważnie ograniczyć aktywność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych i dodatkowo komplikować działania Fed w zakresie kontroli inflacji i wspierania wzrostu gospodarczego.
Exodus inwestorów z USA?
Analitycy wskazują na jeszcze poważniejszy trend – odpływ kapitału z amerykańskich aktywów finansowych. Według Adama Crisafulliego z Vital Knowledge osłabienie dolara, spadek kursów akcji oraz obligacji skarbowych jasno wskazują, że inwestorzy zaczęli wycofywać się z rynku amerykańskiego. Jak wskazuje, wojna handlowa Trumpa uruchomiła exodus inwestorów, którego nie zatrzymają nawet potencjalne negocjacje handlowe.
Niepokój na rynkach rośnie
Dla inwestorów rosnąca niepewność jest wyjątkowo niekorzystna. Oprócz niejasnej przyszłości politycznej Fed dochodzi do tego również obawa przed globalnymi konsekwencjami protekcjonistycznych działań USA. Jeżeli sytuacja się nie ustabilizuje, możemy być świadkami dalszego spadku wartości dolara, zwiększonej zmienności na rynkach finansowych, a także pogłębiającego się braku zaufania inwestorów do amerykańskich aktywów. To z kolei oznacza, że walutowy rollercoaster dopiero się rozkręca.

Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.