Z pozoru niewinny zakup może cię słono kosztować. Fiskus już prowadzi kontrole
Urząd Skarbowy rozpoczął niedawno masowe kontrole warsztatów samochodowych. Tym razem sprawdza, czy ich właściciele, kupując olej samochodowy poza granicami kraju, dopełnili niezbędnych formalności. O co dokładnie chodzi i jakie kary grożą za nieprzestrzeganie obowiązujących w tym zakresie przepisów?

Masowe kontrole przedsiębiorców
Fiskus sprawdza warsztaty samochodowe. Celem działań tej instytucji jest sprawdzenie, w jakim kraju został zakupiony olej silnikowy i czy w przypadku zakupu za granicą dopełniono wymaganych formalności. Kupowanie części samochodowych, czy chociażby środków smarnych przez internet z innego kraju nie jest oczywiście zabronione, jednak aby cała transakcja przebiegła w pełni legalnie, musimy pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Co należy zrobić? Przedsiębiorca, decydując się na zakup olejów i smarów za granicą, musi zgłosić zakup do Urzędu Celno – Skarbowego i opłacić podatek. Wynosi on 1,18 zł za każdy zakupiony litr. Z tej opłaty nie można zostać zwolnionym, nawet w sytuacji, gdy zakupiony produkt pochodzi z kraju należącego do UE. Oprócz opłacenia podatku, przedsiębiorcy powinni także uiścić opłatę produktową. Taka opłata dotyczy wszystkich przeznaczonych do sprzedaży rzeczy, więc także olejów silnikowych.
Jest jednak dobra wiadomość – taka opłata nie dotyczy osób fizycznych, którzy wcale nie muszą jej wnosić.
Skarbówka szybko wytypuje warsztaty
Na pierwszy rzut oka, znalezienie warsztatów, których właściciele kupują oleje zza granicy i nie wnoszą wskazanych opłat może wydawać się trudne. Jednak Urząd Skarbowy ułatwił sobie to zadanie i typuje warsztaty na podstawie specjalnego Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT). To plik, który przedsiębiorcy obowiązkowo muszą przekazywać do Urzędu Skarbowego. Dzięki temu organ ten łatwiej przeprowadzi kontrolę. W JPK_VAT widać, czy zakup oleju dokonany był poza granicami kraju, a jeśli w systemie akcyzowym nie widnieje zgłoszenie zakupu, może to oznaczać, że przedsiębiorca unika wnoszenia obowiązkowych podatków.
Jakie kary mogą grozić właścicielom warsztatów?
Właściciele nie spełniający wymienionych wcześniej warunków mogą podlegać bardzo surowym karom. Może to być kara grzywny, lub obowiązek zapłaty zaległej akcyzy. W skrajnych przypadkach, jeśli właściciele warsztatów dokonywali zakupów za granicą często i na dużą skalę, mogą zostać ukarani nawet karą pozbawienia wolności.
Jak widać, z Urzędem Skarbowym naprawdę nie ma żartów, a kary wymierzane przez tę instytucję mogą być dotkliwe. Dlatego tak ważne jest, aby właściciele warsztatów dokładnie przestrzegali obowiązujących przepisów, prowadzili rzetelną dokumentację oraz na bieżąco śledzili zmiany w prawie podatkowym. Zaniechanie tego może prowadzić do poważnych konsekwencji – nie tylko finansowych, ale również prawnych. Z całą pewnością nie warto się na nie narażać.

Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa II stopnia na UW i absolwentka tego samego kierunku. Ciekawa świata, miłośniczka literatury (szczególnie thrillerów psychologicznych) i muzyki.