8% na lokacie? Musisz się pospieszyć

W obecnych czasach nadal duże zainteresowanie wśród klientów banków wzbudzają lokaty. Każdy chce zyskać na nich jak najwięcej, dlatego klienci porównują oferty i rozglądają się za najwyższym oprocentowaniem. A ono w jednym z banków sięga nawet 8 procent. Gdzie można tyle zyskać i gdzie najbardziej opłaca się lokować swoje pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy | fot.elements.envato.com

Na czym polegają lokaty bankowe?

Lokaty bankowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Klienci cały czas decydują się na tę formę pomnażania swoich oszczędności. Łatwo ją założyć, nie trzeba do tego wielu formalności. Wystarczy otworzyć rachunek wpłacić na nie pieniądze i przez określony czas nie wolno ich wypłacić, ponieważ środki procentują. Po upływie czasu trwania lokaty klienci mogą wypłacić swoje środki wraz z nagromadzonymi odsetkami. Oprocentowanie takiej lokaty może być stałe lub zmienne. A jak przedstawia się obecna sytuacja na rynku lokat?

Niezwykle korzystna oferta

Polskie banki wręcz prześcigają się w oferowanym klientom oprocentowaniu depozytów. Często jest tak, że klienci chcąc korzystać z wysokiego procentują lokaty, muszą spełnić dodatkowe, ustalone przez bank warunki. Jednak maksymalny pułap, na jaki klienci mogą liczyć to około 7-8 procent w skali roku. Rekordzistą w tym rankingu jest bank Credit Agricole. Oferuje on swoim klientom ośmioprocentową lokatę. Jest to Lokata Powitalną, skierowana dla nowych klientów. Jej okres trwania wynosi 90 dni, a maksymalnie ulokować na niej można 100 000 złotych. Trzeba spełnić następujące warunki:

- być nowym klientem banku (nie posiadać członkostwa w ciągu ostatnich 2 lat)

- założyć konto osobiste (Konto dla Ciebie, Konto dla Ciebie MOVE! lub Konto dla Ciebie VIP) i w ciągu 14 dni od jego założenia otworzyć lokatę, w placówce lub online

- wyrazić zgody marketingowe

- przynajmniej raz w miesiącu zalogować się do aplikacji lub do serwisu internetowego oraz wykonać 5 transakcji w miesiącu używając karty lub kodu BLIK.

Jeśli uda nam się spełnić te warunki będziemy mogli skorzystać z promocyjnego oprocentowania. Czas na założenie konta mamy do końca lutego tego roku, a na spełnienie reszty warunków – do kwietnia. Musimy zatem się spieszyć.

Jakie oprocentowania oferują inne banki?

Nieco niższy, choć nadal przyciągający uwagę procent na lokacie oferują inne banki takie jak: Nest Bank, mBank, czy VeloBank (wcześniej znany szerzej jako GetinBank). Ten pierwszy kusi klientów Lokatą Witaj z oprocentowaniem 7,6% w skali roku. Jej czas trwania to 6 miesięcy, a kwota maksymalna – 25 000 złotych. Tutaj również musimy być nowym klientem tego banku, a ponadto zapewnić wpływ na konto w wysokości minimum 2000 złotych i wyrazić niezbędne marketingowe zgody.

mBank proponuje klientom 7,2% na lokacie trzymiesięcznej. Szansę na tę ofertę mamy zakładając mKonto Intensive, a limit środków wynosi 50 000 złotych. Oprócz założenia konta, należy też złożyć wniosek o kartę, a po jej wydaniu – wniosek o lokatę.

VeloBank oferuje lokatę Mobilną o oprocentowaniu 7%. Dedykowana jest stałym i nowym klientom, ale tym, którzy dotąd nie korzystali z aplikacji mobilnej tego banku. Jej okres trwania to 2 miesiące, a maksymalna kwota, jaką możemy ulokować wynosi 50 000 złotych. Ważne jest to, że w przypadku tego produktu bankowego, odsetki kapitalizowane są po zakończeniu okresu.

To tylko niektóre z propozycji, jakie na ten moment oferują banki. Jeśli jesteśmy zainteresowani którąś z nich, warto skontaktować się z naszym bankiem i zapoznać się z jego dokładniejszą ofertą. Warto również regularnie sprawdzać ile możemy zyskać i wybierać najkorzystniejsze oferty, bo stawki oferowane przez banki mogą zmieniać się w czasie.