Jak uniknąć zimowych kłopotów z autem? Te proste triki mogą cię uratować
Gosia KołakowskaZima z pewnością nie jest ulubioną porą roku zarówno dla kierowców, jak i dla aut. Siarczyste mrozy, opady śniegu bądź deszczu mogą być przyczyną poważnych kłopotów z naszym autem. Jak się przed nimi chronić? Jak zabezpieczyć auto przed szkodliwym wpływem ujemnych temperatur? Okazuje się, że wystarczy kilka prostych rzeczy.
auto w zimie | fot.elements.envato.com
Jak możemy zadbać o nasze auto zimą? Wystarczy zapoznać się z poniższymi wskazówkami, które pozwolą nam upewnić się, że naszemu samochodowi zima nie zaszkodzi.
Sprawdzenie akumulatora i układu zapłonowego
Kontrolowanie stanu naszego akumulatora to rzecz kluczowa, zwłaszcza w zimie. To całkowita podstawa. Jeśli mamy wątpliwości co do jego sprawności, możemy sprawdzić jego stan. Bardzo ważne jest to, aby akumulator był naładowany. Możemy użyć do tego specjalnej ładowarki lub prostownika. Jeśli jest taka konieczność, warto wymienić go na nowy. Również alternator warto skontrolować, by upewnić się, że nie ma nadmiernego poboru prądu, co mogłoby rozładować akumulator. Warto również zwrócić uwagę na stan świec zapłonowych w silniku benzynowym lub świec żarowych w dieslu.
Stan wycieraczek i płynu do spryskiwaczy
Koniecznie sprawdzajmy stan wycieraczek. Zimą odgrywają one dużą rolę, dlatego jeśli zauważymy ich uszkodzenie lub niewłaściwe działanie, wymieńmy pióra. Także płyn do spryskiwaczy, którego używamy powinien być odporny na mrozy. Jeśli wciąż mamy letni płyn, możemy dodać koncentrat zimowego, by zapobiec zamarznięciu.
Ochrona uszczelek przed mrozem
Zimą uszczelki drzwi i innych elementów mogą zamarznąć, utrudniając otwieranie pojazdu. Użycie silikonu do ich nasmarowania zapobiegnie problemom z zamrażaniem i uszkodzeniem. Pamiętajmy, w momencie utrudnionego otwierania drzwi auta lepiej nie ciągnąć ani nie szarpać, by nie spowodować poważnych strat.
Pielęgnacja zamków
Warto postawić na konserwację zamków za pomocą specjalnych środków. Pomyślmy o tym, jeśli używamy pilota lub systemu bezkluczykowego. Warto zastosować środki wypierające wilgoć i zapobiegające korozji, co może wydłużyć żywotność zamków.
Depresator w dieslach
Jeśli używamy samochodu rzadko, w zimie mogą pojawić się problemy z paliwem letnim, które może jeszcze być w baku. Może to być problemem szczególnie w przypadku oleju napędowego, który może zamarzać. Depresator zapobiega wytrącaniu się parafiny w paliwie. Jednak musimy wiedzieć, że nie pomoże on, jeśli paliwo już zamarzło.
Kontrola układu chłodzenia
Układ chłodzenia jest istotny przez cały rok, ponieważ może wpływać na temperaturę silnika. W zimie warto sprawdzić stan termostatu, aby uniknąć problemów z przegrzewaniem lub niedogrzaniem silnika. Problemy z termostatem mogą być też przyczyną niedogrzania naszego pojazdu i odczuwania w nim zimna.
Wybór miejsca parkowania
Jeśli to możliwe, starajmy się parkować samochód w suchym miejscu, aby uniknąć uszkodzenia podwozia przez sól drogową. W rezultacie, może to doprowadzić do korozji. Niezostawianie samochodu na zewnątrz sprawi, że nie będziemy musieli skrobać codziennie śniegu i lodu z samochodu. W zimie lepszym rozwiązaniem może być parkowanie pod wiatą niż w garażu, który nie ma odpowiednich odpływów.
Zimą należy pamiętać o naszym aucie. Dbanie o wymienione wyżej podstawowe elementy nie zajmuje dużo czasu, a sprawi, że auto będzie gotowe na zimowe warunki. Pomoże to także oszczędzić kosztownego rozwiązywania problemów z naszym samochodem.