Już dziś wchodzi w życie nowy urlop. Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać
Zuzanna GąsiorowskaDługo oczekiwane zmiany w Kodeksie pracy stają się rzeczywistością. 19 marca 2025 roku wchodzi w życie nowy przepis, który umożliwia rodzicom wcześniaków i dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji skorzystanie z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Do tej pory rodzice noworodków, które musiały pozostawać w szpitalu po porodzie, tracili cenny czas urlopu na opiekę nad dzieckiem jeszcze zanim mogli zabrać je do domu. Teraz otrzymują nawet do 15 dodatkowych tygodni na spędzenie tego okresu razem z maluchem.
Praca w biurze | fot. elements.envato.com
Komu przysługuje uzupełniający urlop macierzyński?
Dodatkowy urlop przysługuje rodzicom wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższego pobytu w szpitalu. W zależności od sytuacji można otrzymać:
- do 15 tygodni urlopu – dla rodziców dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 1000 gramów. Urlop przysługuje w wymiarze tygodnia za każde siedem dni hospitalizacji, aż do maksymalnego limitu;
- do 8 tygodni urlopu – dla rodziców dzieci urodzonych przed 36. tygodniem ciąży lub urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Podobnie jak w pierwszym przypadku, przysługuje dodatkowy tydzień urlopu za każde siedem dni pobytu dziecka w szpitalu.
Kto może skorzystać z urlopu?
Nowe przepisy obejmują:
- matki i ojców biologicznych,
- rodziców adopcyjnych,
- rodziców zastępczych,
- opiekunów prawnych.
W przypadku ciąży mnogiej o długości urlopu decyduje waga najlżejszego noworodka oraz czas hospitalizacji dziecka, które pozostawało w szpitalu najdłużej.
Kiedy urlop nie przysługuje?
Choć nowe przepisy są korzystne dla rodziców, mają pewne ograniczenia. Urlop nie przysługuje, jeśli dziecko trafi do szpitala później niż 28 dni po narodzinach, hospitalizacja trwa krócej niż dwa dni lub kiedy rodzic nie złożył wniosku w terminie. Jeżeli dziecko było hospitalizowane w różnych terminach, okresy będą sumowane, a niepełne tygodnie – zaokrąglane w górę.
Jak otrzymać dodatkowy urlop?
Aby skorzystać z nowego świadczenia, konieczne jest złożenie wniosku do pracodawcy. Najlepiej zrobić to 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego dla rodziców przebywających na urlopie i najpóźniej do ostatniego dnia urlopu macierzyńskiego dla osób już korzystających z urlopu.
Ile wynosi zasiłek dla rodziców wcześniaków?
Rodzice przebywający na uzupełniającym urlopie macierzyńskim otrzymają 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, który będzie wypłacany jednorazowo. Nie można podzielić urlopu na części.
Nowe przepisy to duży krok w kierunku wsparcia rodzin, które dotychczas musiały łączyć stres związany z hospitalizacją dziecka z obawami o utratę urlopu macierzyńskiego. Od dziś pracodawcy nie mogą odmówić przyznania tego urlopu, a rodzice mają więcej czasu na wspólną opiekę nad dziećmi w najtrudniejszych momentach ich życia.