Nie masz telewizora? I tak zapłacisz. Oto nowa składka

Szykują się zmiany! Zamiast abonamentu ma zacząć obowiązywać nowa opłata audiowizualna. Płacić ją ma większość Polaków i to automatycznie. Na czym ma polegać nowa opłata, ile ma wynosić i komu będzie przysługiwało ewentualne zwolnienie z niej? Na czym dokładnie ma polegać zmiana?

Telewizor | fot.elements.envato.com

Zamiast abonamentu, opłata audiowizualna

Plany rządu są takie, by zlikwidować obowiązujący standardowy abonament radiowo – telewizyjny i zastąpić go opłatą audiowizualną, czyli obowiązkową składką na Telewizję Polską i Polskie Radio. Natomiast korzystający nie będą musieli jej płacić, a zamiast tego, ma ona być pobierana automatycznie, razem z podatkiem dochodowym. Pobierze ją więc “skarbówka”. Na ten moment prognozowane jest, że nowa opłata wyniesie około 8-9 złotych miesięcznie, jednak będzie podlegać corocznej waloryzacji.

Aktualnie użytkownicy telewizorów czy odbiorników radiowych płacą obowiązkowy abonament RTV. Wynosi on: 8,70 zł/ miesiąc lub 94 zł/rok w przypadku samego radia, a w przypadku radia i telewizji 27,30 zł/ miesiąc lub 294,90 zł/rok. Abonament RTV można opłacić we wszystkich placówkach Poczty Polskiej, a także przez stronę internetową Poczty, w bankach i punktach usługowych.

Kto musi uiszczać opłatę audiowizualną?

Obowiązek uregulowania nowej składki obejmuje wszystkie osoby fizyczne, niezależnie od posiadanych odbiorników, a także firmy.

Istnieją jednak grupy osób, które z tego obowiązku będą zwolnione. To między innymi: bezrobotni, osoby o niskich dochodach, osoby z niepełnosprawnościami, renciści i seniorzy powyżej 75. roku życia, a także uczniowie i studenci do 26. roku życia

Obowiązek rejestracji odbiorników zniknie?

Na ten moment rejestracja odbiorników, czy to radiowych czy telewizyjnych jest obowiązkowa. Każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego musi dokonać jego rejestracji w ciągu 14 dni od momentu wejścia w jego posiadanie. W przeciwnym razie jest on narażony na wysokie kary. Natomiast jeśli w życie wejdzie nowa, automatyczna opłata audiowizualna, obowiązek rejestracji odbiorników zniknie.

Na razie zmiany w opłacaniu korzystania z mediów publicznych pozostają tylko w sferze planów, zatem stare przepisy nadal obowiązują. Możemy natomiast szykować się na pewne modyfikacje w tej kwestii.