Niemcy zachwyceni nową technologią. W Polsce działa od lat

Niemcy szykują się na cyfrową rewolucję w transporcie. Już od kwietnia kierowcy za Odrą będą mogli korzystać z elektronicznej wersji prawa jazdy. Choć dla nich to nowość, w Polsce takie rozwiązanie działa już od kilku lat w ramach aplikacji mObywatel. Co wyróżnia niemiecką wersję i dlaczego nasi sąsiedzi uznali ją za przełomową?

Cyfrowe prawo jazdy | fot. elements.envato.com

Niemcy wprowadzają cyfrowe prawo jazdy

Od kwietnia 2025 roku niemieccy kierowcy będą mogli korzystać z aplikacji, która pozwoli na przechowywanie prawa jazdy w wersji cyfrowej. Projekt jest efektem współpracy Federalnego Ministerstwa Transportu, Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego oraz Federalnego Urzędu Drukarni. Na początku aplikacja będzie obowiązywać tylko w Niemczech, ponieważ nie ustalono jeszcze zasad funkcjonowania cyfrowych praw jazdy w całej Unii Europejskiej. Wiadomo jednak, że prawo jazdy będzie dostępne w specjalnie przygotowanej aplikacji i nie zastąpi plastikowego dokumentu. Co więcej, będzie wymagana obowiązkowa weryfikacja online. Początkowo aplikacja zostanie przetestowana przez wybraną grupę użytkowników. Dopiero po zakończeniu pilotażu nastąpi jej pełne wdrożenie, choć nie podano jeszcze konkretnej daty. 

Polska w czołówce cyfrowej rewolucji

Choć niemiecka innowacja wzbudza duże zainteresowanie, podobne rozwiązanie od dawna funkcjonuje w Polsce. Od 2020 roku użytkownicy aplikacji mObywatel mogą korzystać z cyfrowego prawa jazdy, które zastępuje plastikowy dokument. Podczas gdy Niemcy dopiero wprowadzają cyfrowe prawo jazdy, Polska bierze udział w pilotażowym projekcie POTENTIAL, który może ułatwić funkcjonowanie elektronicznych dokumentów w całej Unii Europejskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polacy już niedługo będą mogli korzystać z cyfrowych dokumentów również za granicą. Testy systemu mają zakończyć się w 2025 roku, więc istnieje szansa, że Polska ponownie wyprzedzi inne kraje we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań. 

Polska może być dumna z tego, że wyprzedziła Niemcy w cyfryzacji dokumentów kierowców. Teraz pozostaje czekać na rozwój systemów unijnych, które ułatwią korzystanie z mPrawa Jazdy poza granicami kraju.