Nowe zasady na polskich lotniskach. Podróżni odczują różnicę

Podróżowanie samolotem już teraz wiąże się z wieloma procedurami, które mogą być stresujące dla pasażerów. Oczekiwanie w kolejkach do odprawy, kontrola bezpieczeństwa, a potem znalezienie odpowiedniej bramki – wszystko to wymaga czasu i cierpliwości. Wkrótce polskie lotniska czekają poważne zmiany, które wpłyną zarówno na pasażerów, jak i całą infrastrukturę lotniskową. Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by cywilne porty lotnicze były dostosowane także do potrzeb wojska.

Zmiany na polskich lotniskach | fot. elements.envato.com

Lotniska cywilne będą przystosowane do celów wojskowych

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że wszystkie polskie lotniska cywilne będą mogły pełnić funkcje wojskowe. Oznacza to, że infrastruktura portów lotniczych zostanie dostosowana tak, by w razie potrzeby obsługiwać samoloty wojskowe, transportować sprzęt oraz działać jako punkty ewakuacyjne. Obecnie Polska posiada 15 lotnisk cywilnych – to dwukrotnie więcej niż liczba aktywnie wykorzystywanych portów wojskowych. Wiceminister infrastruktury Maciej Lasek podkreśla, że przekształcenie lotnisk cywilnych w obiekty o podwójnym zastosowaniu ma na celu zwiększenie zdolności operacyjnych polskich sił zbrojnych i zapewnienie bezpieczeństwa kraju. Jak wyjaśnił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, lotniska mają służyć jako huby transportowe, punkty ewakuacji, ośrodki pomocy oraz centra cargo. Zmiany będą realizowane stopniowo i obejmą modernizację infrastruktury, zwiększenie poziomu zabezpieczeń oraz unowocześnienie systemów logistycznych.

Zmiany już w toku – na których lotniskach?

Chociaż zapowiedzi MON mogą brzmieć jak odległa przyszłość, w rzeczywistości wiele lotnisk już przechodzi modernizację. Oto najważniejsze zmiany, które są obecnie realizowane.

Rzeszów

Budowa nowego wjazdu na teren zastrzeżony portu lotniczego (planowane zakończenie: 2027 r.).Modernizacja centralnego punktu kontroli bezpieczeństwa (koniec 2026 r.).Zakup dwóch nowoczesnych pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (koniec 2026 r.).

Kraków

Procesy przygotowawcze do przystosowania lotniska do potrzeb wojskowych.

Katowice i Wrocław

Powstające huby cargo, które w przyszłości będą mogły obsługiwać także transport wojskowy.

Szczecin

Przebudowa portu lotniczego, aby mógł być wykorzystywany zarówno przez cywilów, jak i wojsko (zakończenie do 2027 r.).

Warszawa

Część lotniska Chopina już pełni funkcję portu wojskowego.

Co to oznacza dla pasażerów?

Chociaż zmiany w pierwszej kolejności dotyczą wojska, zwykli pasażerowie również je odczują. Możliwe konsekwencje to:

  • dłuższy czas odprawy – wzrost poziomu zabezpieczeń może sprawić, że kontrola bezpieczeństwa stanie się bardziej rygorystyczna,
  • zmiany w organizacji ruchu na lotnisku – niektóre terminale mogą być okresowo zamykane w związku z działaniami wojskowymi,
  • większe utrudnienia w ruchu lotniczym – możliwość przekształcenia części lotnisk w punkty ewakuacyjne lub transportowe dla wojska może prowadzić do zmian w harmonogramach lotów,
  • lepsza infrastruktura – modernizacja lotnisk może przynieść korzyści także cywilnym pasażerom, np. w postaci nowoczesnych terminali i udoskonalonej logistyki.

Dlaczego rząd wprowadza te zmiany?

Decyzja o przekształceniu lotnisk cywilnych w obiekty o podwójnym zastosowaniu to część szerszej strategii zwiększania bezpieczeństwa kraju. W obliczu rosnącego zagrożenia geopolitycznego Polska inwestuje w infrastrukturę obronną, co ma zapewnić większą elastyczność operacyjną w razie zagrożenia. Według MON przekształcenie lotnisk pozwoli na szybsze reagowanie na sytuacje kryzysowe, w tym zagrożenia militarne oraz ewentualne sytuacje humanitarne. Możliwość wykorzystania lotnisk cywilnych jako hubów transportowych pozwoli także na efektywniejsze zarządzanie zasobami w sytuacjach nadzwyczajnych.