Pompa ciepła czy pellet? Eksperci ostrzegają przed pochopnym wyborem

W obliczu rosnących kosztów energii wiele gospodarstw domowych w Polsce staje przed dylematem wyboru systemu ogrzewania. Dwa popularne rozwiązania to pompy ciepła oraz kotły na pellet. Na co się zdecydować i co warto wiedzieć przed wyborem? Czy konflikt między pompami ciepła a pelletem zostanie w końcu zażegnany?

Pellet | fot.elements.envato.com

Konflikt, który nie gaśnie

Konflikt między zwolennikami pomp ciepła i pelletu nie cichnie, a wręcz przybiera na sile. Cierpią na nim tylko klienci, którzy stojąc przed tego typu wyborem, nie wiedzą na co się ostatecznie zdecydować. Jedna strona konfliktu zarzuca, że pompy ciepła nie są odpowiednio przystosowane do użytku, a druga z kolei powołuje się na to, że spalanie pelletu nie ma nic wspólnego z ekologią. A między tymi stronami stoi tylko zagubiony konsument. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) milczą w tej sprawie, co jest powodem dodatkowego niesmaku.

Pellet czy pompa ciepła?

Obie te formy ogrzewania mają oczywiście swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniej z nich powinien być rozsądnie przemyślany i dopasowany do indywidualnych potrzeb konsumenta. Poniżej przedstawione jest krótkie porównanie tych dwóch form.

Jeśli chodzi o pellet, jest on bardziej przystępny cenowo niż pompa ciepła. Jego koszt jest stabilny, a dodatkowo to paliwo jest stosunkowo łatwo dostępne. Jest również wydajny niezależnie od zewnętrznej temperatury. Nowoczesne kotły na pellet spełniają także normy emisji szkodliwych spalin. Jeśli natomiast mówimy o wadach tego rozwiązania, musimy uwzględnić to, że kotły na pellet niestety muszą być dość regularnie czyszczone, co może wiązać się z pewnym nakładem pracy. Mimo tego, że nowoczesne kotły spełniają wspomniane wcześniej normy, duża ich ilość nadal może emitować szkodliwe substancje.

Pompa ciepła jest natomiast bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Co prawda, koszt jej zakupu i instalacji może być stosunkowo wysoki, ale jest to rekompensowane niższymi kosztami eksploatacji niż ma to miejsce w przypadku pelletu. Jej używanie może być praktycznie bezobsługowe, nie musimy niczego dozorować ani uzupełniać, co przekłada się na komfort użytkowania. Główną wadą, która może powstrzymywać wiele osób przed zakupem pompy ciepła, może być jej wysoki koszt. Rzeczywiście, nie jest to mała inwestycja. Oczywiście jej ceny mogą się różnić w zależności od modelu. Dodatkowo, warto wiedzieć też, że w niskich temperaturach jej sprawność może być obniżona.

A może to jednak nie rywalizacja?

Jak podkreśla Adam Nocoń, szef Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, producenci kotłów na pellet nie prowadzą żadnej rywalizacji z pompami ciepła. Wiele firm ma bowiem w swojej ofercie oba typy urządzeń. Oprócz tego Adam Nocoń mówi, że branża przeciwstawia się traktowaniu kotłów na pellet jako „kopciuchów” bo, jak mówi, „nowoczesne kotły na pellet spełniają najwyższe normy emisji i są zgodne z wymogami Ekoprojektu”. Jego zdaniem, pellet powinien stanowić ważny element systemu grzewczego, obok innych niskoemisyjnych technologii.

Obecność wielu rodzajów źródeł energii daje możliwość zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa. Daje to także konsumentom możliwość swobodnego wyboru formy, która będzie dla nich najbardziej odpowiednia. Zamiast więc podsycać konflikt warto spojrzeć na całą sytuację właśnie z tej strony. Każdy może spokojnie rozważyć temat i dostosować metodę grzewczą do własnych potrzeb.