Tego nie powie ci ksiądz ani goście. A urząd już czuwa
Gosia KołakowskaPierwsza Komunia Święta jest bardzo ważnym momentem w życiu każdego młodego człowieka. Również prezenty, które są z tej okazji wręczane, potrafią być naprawdę drogie. Z roku na rok ceny prezentów komunijnych rosną. A urząd skarbowy może zainteresować się darowiznami przekraczającymi określone limity.
Pieniądze | fot.elements.envato.com
Czy od prezentów komunijnych trzeba odprowadzać podatek?
Jeśli chodzi o tę kwestię, ma tu zastosowanie ustawa o podatkach od spadków i darowizn. Nie da się jednoznacznie określić tego, że żaden z ofiarowanych z okazji Pierwszej Komunii prezentów takiemu opodatkowaniu nie podlega. Aby to ocenić, bierze się pod uwagę wartość pieniężną prezentu, a także stopień zażyłości między obdarowującym a obdarowanym.
Jak kształtują się limity?
Wyróżnia się trzy grupy podatkowe, od których zależą limity kwot wolnych od podatku. I tak:
- w przypadku III grupy podatkowej (należą do niej osoby obce obdarowanemu) podatek nie jest naliczany jeżeli wartość prezentu nie przekracza 5733 złotych.
- w przypadku II grupy podatkowej (należą do niej np. rodzeństwo rodziców, dzieci siostry bądź np. wnuki brata) podatek nie nalicza się, jeżeli wartość prezentu nie przekracza 27090 złotych.
- natomiast przypadku I grupy podatkowej (małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, teściowie, ojczym, macocha) – limit wolny od podatku wynosi 36 120 złotych.
Ważne jest, że do tych limitów wlicza się wszystkie darowizny otrzymane od tej samej osoby w ciągu ostatnich pięciu lat. Jeśli łączna wartość otrzymanych prezentów przekracza powyższe limity, należy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego.
A co w przypadku najbliższej rodziny?
Prezenty otrzymywane od naszych najbliższych krewnych ( w świetle prawa do tej grupy należą np. rodzice, dziadkowie czy dzieci) mogą być całkowicie zwolnione z obowiązku podatkowego, niezależnie od ich wartości pieniężnej. Jednak dzieje się to dopiero po spełnieniu określonych warunków.
Niewątpliwie, Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. I choć prezenty komunijne są wyrazem miłości i życzliwości, warto pamiętać o obowiązkach podatkowych z nimi związanych. Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie pozwala uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i zapewnia spokój zarówno obdarowanym, jak i ich rodzinom czy znajomym.