Zarabiasz mniej, ale masz więcej? Ten system budzi kontrowersje
Gosia KołakowskaCzy można mieć więcej, mimo zarabiania mniej? Okazuje się, że tak. Gwarantuje to system salary sacrifice. W Polsce na ten moment nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie, ale z powodzeniem korzystają z niego inne kraje. Na czym polega ten system?
Polskie banknoty | fot.elements.envato.com
Czym jest „salary sacrifice”?
To wyrażenie można przetłumaczyć jako „poświęcenie pensji”. I ma to sens, bo chodzi tu o „oddanie” części swojego wynagrodzenia brutto w zamian za szereg innych, niefinansowych benefitów.
Zmniejszenie wynagrodzenia brutto spowodowałoby oczywiście zmniejszenie podstawy opodatkowania i niższe składki odprowadzane na ubezpieczenie, co przełożyłoby się na wzrost wynagrodzenia netto otrzymywanego przez pracownika. Mimo, że kwota brutto byłaby niższa, pracownik „na rękę” dostawałby więcej. Benefity z jakich pracownik mógłby skorzystać to między innymi finansowanie posiłków czy biletów na komunikację miejską, bądź dodatkowa opieka medyczna. Takie rozwiązanie jest już wprowadzone na przykład w Wielkiej Brytanii czy Belgii. Pracownicy z powodzeniem z niego korzystają.
Pracodawcy na tym korzystają?
Pracodawcom podoba się ten pomysł. Nic dziwnego – płacą mniejsze składki za pracownika, co pozwala na optymalizację poniesionych przez firmę kosztów. Dodatkowe benefity mogą także pomóc pracodawcom w zainteresowaniu i przyciągnięciu nowych pracowników. Jeśli w ustaleniach miedzy pracownikiem a pracodawcą, pracownik zgodzi się na obniżenie pensji w zamian za benefit, nie może później zażądać ekwiwalentu pieniężnego, a umowa zawarta między stronami musi być jasna, konkretna i zrozumiała.
Należy mieć na uwadze, że obniżenie pensji brutto pracownika oraz niższe składki, przekładają się na niższą emeryturę, jaką w przyszłości będzie on otrzymywał. System nie jest więc tak kolorowy, jak mogłoby się wydawać.
Czy takie rozwiązanie przyjęłoby się w Polsce?
Zaimplementowanie „salary sacrifice” wymagałoby napewno długiego przygotowania i dostosowania tego rozwiązania do obowiązującego aktualnie systemu prawnego. Wymagałoby to dokładnego przeanalizowania przepisów. Na ten moment pomysł ten nie jest zbyt rozpowszechniony w naszym kraju. Nie wiemy jednak, jak sytuacja będzie wyglądać w przyszłości. Być może Polska pójdzie śladem innych krajów i wprowadzi więcej benefitów dla pracowników?
„Salary sacrifice” to system, który niesie za sobą duże udogodnienia dla pracowników jednak należy pamiętać, że aby coś zyskać, muszą oni coś poświęcić. Jednym się to podoba, innym już nie. Każdy pracownik, zanim zdecyduje się przystąpić do tego systemu, powinien uwzględnić swoje potrzeby i przemyśleć swoją decyzję.