Złodzieje coraz sprytniejsi. Nie wkładaj karty, zanim tego nie sprawdzisz
Gosia KołakowskaZłodzieje i wyłudzacze posiadają szereg sprawdzonych sposobów na to, aby przywłaszczyć sobie nasze oszczędności. Zrobią bardzo dużo, by osiągnąć swój cel. Musimy więc być ostrożni i mieć świadomość ich metod i działania. To ważne, zwłaszcza w dobie rosnącej popularności bankomatów i wszelkiego rodzaju płatności bezgotówkowych.
korzystanie z bankomatu | fot.elements.envato.com
Czym jest zjawisko skimmingu?
Niemal wszyscy korzystamy z bankomatów w celu wpłat czy wypłat gotówki. Niewielu z nas jednak jest świadomym, że złodzieje mogą wykorzystywać bankomaty do tego, by mieć dostęp do naszych pieniędzy. Co mogą robić i jak powinniśmy się przed tym chronić?
Jedną z technik stosowanych przez złodziei jest tzw. skimming. Ta obco brzmiąca nazwa wzięła się od angielskiego słowa “skim”, które dosłownie znaczy “muśnięcie” ewentualnie “zbieranie czegoś z powierzchni”. Tłumaczenie świetnie oddaje istotę tego zjawiska, bowiem skimming polega, najprościej mówiąc, na zbieraniu danych z naszej karty. Wykorzystywane do tego są specjalne nakładki na czytniki kart montowane na bankomatach. Sczytują one dane z paska magnetycznego karty i w mgnieniu oka złodzieje mogą mieć dostęp do naszych środków. Częstym sposobem złodziei jest także montowanie w bankomatach mikroskopijnych kamerek, które przechwytują obraz z klawiatury i rozpoznają wpisywany przez nas PIN do karty.
Ofiarami takich praktyk możemy paść nie tylko podczas korzystania z bankomatów, ale także kiedy używamy terminala płatniczego np. płacąc za zakupy w sklepie. Oszuści również mogą zmodyfikować te urządzenia tak, aby pobierały one dane z kart klientów. Stracić pieniądze można w mgnieniu oka, zanim nawet się zorientujemy.
Jak chronić się przed skimmingiem?
Najbardziej podstawową i być może najważniejszą rzeczą, którą możemy zrobić jest dokładne obejrzenie bankomatu. Przed przystąpieniem do transakcji powinniśmy przyjrzeć się bankomatowi z każdej strony, zwrócić uwagę na czytnik kart i klawiaturę (sprawdźmy czy nie ma na niej podejrzanych nakładek). Zwróćmy też uwagę na ogólny wygląd bankomatu, czy nie ma na nim dodatkowych kamer bądź elementów wyglądających na nowsze od reszty albo doklejone. Jeśli jakakolwiek rzecz wzbudzi nasz niepokój, nie powinniśmy finalizować transakcji.
Nie wkładajmy karty jeśli nie jesteśmy pewni, że bankomat z którego korzystamy jest w pełni bezpieczny. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej jest poinformować o nich placówkę banku lub zadzwonić na jego infolinię.
Na szczęście, w wielu bankomatach mamy możliwość wypłat gotówki bez konieczności wkładania do nich karty. Zamiast tego możemy użyć np. wygenerowanego z aplikacji banku kodu. Ten sposób jest znacznie bezpieczniejszy.
Dzięki świadomości metod i przeróżnych sztuczek stosowanych przez złodziei, jesteśmy w stanie być dużo bardziej czujni. Warto więc mieć oczy dookoła głowy i stale zwiększać wiedzę w tym temacie, ponieważ to może nas uratować przed dużymi stratami.