Żółty pył pokrył auta i chodniki. Eksperci zdradzają, skąd się wziął i czy jest niebezpieczny
Gosia KołakowskaZa pasem Wielkanoc. Okazuje się, że w tym roku może ona być nie biała, a... żółta. Wszystko za sprawą pyłu, który przywędrował do nas znad Sahary. Dociera on do Europy coraz częściej. Uwaga, będzie osiadać na samochodach.
Wysokie temperatury | fot.elements.envato.com
Święta będą ciepłe i... żółte?
Wreszcie zrobiło się ciepło, a najbliższe dni, w tym także Wielkanoc zapowiadają się upalnie. Wraz z ciepłymi dniami na nasze tereny przywędrował także pył saharyjski. Czym jest to zjawisko i czy jest w jakiś sposób groźne? Obecność wspomnianego pyłu powodowana jest przez wzmożoną ilość silnych wiatrów wiejących z Sahary w kierunku Europy, a także przez suszę w Afryce. Pył ma postać żółtych drobinek, a największego ich nagromadzenia możemy się spodziewać w czwartek oraz w piątek.
Warunki atmosferyczne są wystarczająco korzystne, by pył utrzymywał się w naszym kraju. Obserwuje się wzrost średniej temperatury powietrza, a ubiegły rok był wyjątkowo ciepły. Odnotowano dużo więcej ciepłych dni. Wydłużyły się także okresy bezopadowe, odpowiedzialne za występowanie susz. Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW – PIB zaznacza, że “obieg wody staje się coraz bardziej nieprzewidywalny”, a to wszystko na skutek zmian klimatu.
Czy pył znad Sahary jest groźny dla naszego zdrowia?
Na szczęście zjawisko to nie jest szczególnie groźne dla naszego zdrowia. Pył ten, to nic innego jak piasek drobno zmielony przez wiatr i osoby zdrowe wcale nie muszą się go obawiać. Jednak dla alergików oraz osób z chorobami układu oddechowego może być uciążliwy. W takich przypadkach zaleca się, by ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas dużego stężenia pyłu w atmosferze, ponieważ może to zaostrzyć objawy alergii.
Uwaga na nasze samochody
Oprócz alergików obecność żółtego pyłu odczują także kierowcy. Niestety, będzie on osadzał się na karoserii naszego samochodu, co nie będzie wyglądać zbyt estetycznie. Eksperci ostrzegają - tego osadu nie wolno czyścić na sucho. Drobinki piasku mogą poważnie zarysować karoserię auta. Znacznie lepiej jest umyć auto wodą, a według ekspertów najlepiej jest wstrzymać się z myciem aut, do momentu aż zjawisko nie ustąpi. W ten sposób możemy uniknąć ponownego zabrudzenia pyłem naszego samochodu.
Wszystko wskazuje na to, że z powodu zmian klimatycznych najbliższe dni będą nie tylko ciepłe, ale i żółte. To niecodzienne zjawisko z reguły nie jest groźne, choć osoby z alergią powinny mieć się na baczności i przygotować na tę zmianę.