ZUS może dopłacić do twojej emerytury. Sprawdź, czy twoje oszczędności wystarczą

Niewiele osób wie o tym, że ZUS może dopłacić do emerytury! Jest to propozycja skierowana dla kobiet, które aby otrzymać dodatkowe świadczenie, muszą spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest ukończenie wieku 60 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć oraz które z kobiet mogą zyskać?

Seniorka licząca pieniądze | fot.elements.envato.com

Dodatkowa emerytura – dla kogo?

Okresową emerytura kapitałowa to świadczenie przyznawane konkretnej grupie kobiet, które:

- ukończyły 60 lat, a nie ukończyły 65 roku życia

- były członkiniami OFE (Otwartego Funduszu Emerytalnego)

- mają prawo do podstawowej emerytury z ZUS

- zgromadziły odpowiednie oszczędności na specjalnym subkoncie w ZUS – co najmniej dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego.

To kryteria, które muszą spełnić panie, by nabyć uprawnienia do dodatkowego świadczenia pieniężnego. Wysokość emerytury jest zależna od kwoty środków, jaką kobieta zgromadziła na subkoncie ZUS. Jeśli nie ma tam wystarczających środków, kwota ta zostaje doliczona do jej podstawowej emerytury. Oczywiście, jak wynika z nazwy świadczenia, jest ono wypłacane tylko przez pewien okres, a konkretniej przez 5 lat – aż do ukończenia 65 roku życia. Po osiągnięciu tego wieku, emerytura jest ponownie przeliczana.

Jak ustalana jest wysokość emerytury kapitałowej?

Wysokość świadczenia jest dokładnie kalkulowana, ale emerytki z powodzeniem mogą same obliczyć wysokość kwoty. Żeby otrzymać należną kwotę trzeba podzielić środki zgromadzone na subkoncie ZUS przez dalszą średnią długość życia kobiety w latach (na podstawie danych GUS). Otrzymany wynik równy będzie kwocie świadczenia. Ważne dla wielu pań jest to, że emerytura podlega regularnej waloryzacji.

Czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny?

Uczestnictwo w OFE to jeden z warunków zyskania dodatkowych pieniędzy. Otwarty Fundusz Emerytalny to wprowadzone w 1999 roku rozwiązanie, które jest częścią systemu emerytalnego w naszym kraju. OFE podzielił składki emerytalne na dwie części. Jedna część trafiała do ZUS (I filaru), a druga do OFE (II filaru). Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do 2014 roku, kiedy to nastąpiła istotna zmiana. Uczestnictwo w OFE nie było już obligatoryjne, a obywatele sami mogli dokonać wyboru między ZUS - em a OFE. Środki zgromadzone w OFE były przenoszone właśnie na subkonta ZUS.

Dodatkowa emerytura to nieoceniona pomoc dla wielu starszych kobiet. Taki „prezent” od ZUS -u może znacząco pomóc im podreperować często skomplikowaną sytuację finansową. Jak wiadomo, każdy grosz jest niezwykle ważny.