Start-up założony przez Polaków wart już 3,3 mld dolarów! Inwestorzy sypnęli gotówką

Polacy świetnie radzą sobie na rynku start-up’owym. Udowodnili to tworząc giganta wartego już 3,3 mld. dolarów. To nie lada osiągnięcie, które pokazało że Polacy potrafią iść jak burza i świetnie radzić sobie w szukaniu jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań.

Start-up grafika | fot.elements.envato.com

Czym jest start-up?

Start-upy możemy przyrownać do czegoś w rodzaju firm. Bo rzeczywiście, start-up z firmą ma naprawdę dużo wspólnego. Z tą różnicą, że start upy zazwyczaj są młodymi, dynamicznymi firmami, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub rozwiązania. Poszukują one wsparcia w postaci biznesowego modelu lub kapitału, po to, aby mogły dalej się rozwijać. Start-upy w swojej działalności korzystają z najnowszych technologii.

ElevenLabs to firma założona przez Matiego Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego. Start-up ten prowadzi działania oparte na generowaniu mowy. Oczywiście, wszystko przy wsparciu sztucznej inteligencji. Syntezatory mowy potrafią generować mowę, która praktycznie nie daje się odróżnić od prawdziwej mowy ludzkiej. Dodatkowo, robią to w wielu językach. Nie ma w niej charakterystycznych cech mowy z syntezatora, tak jak bywało to z wcześniejszymi tego typu rozwiązaniami.

Potrójny jednorożec

Firma może pochwalić się niesamowitym osiągnięciem ponieważ na ten moment jej wartość wynosi 3,3 mld dolarów. W styczniu ubiegłego roku osiągnęła ona status jednorożca. Mianem tym określa się start upy, których wartość wyceniona została na miliard dolarów. Teraz ElevenLabs może cieszyć się potrójnym szczęściem. Otrzymał także wsparcie od inwestorów – aż 180 mln dolarów na rozwój.

Gdzie możemy wykorzystać generator mowy?

Rozwiązanie zaproponowane przez Staniszewskiego i Dąbkowskiego jest już szeroko używane przez wiodące firmy w branży mediowej i kreatywnej. Naturalnie brzmiący syntezator mowy będzie świetnie spełniał swoje zadanie również w branży lektorskiej bądź dubbingowej.

Kto wie, może w przyszłości tak duże sukcesy będzie odnosić jeszcze więcej Polaków? Jak na razie, mamy świetny dowód na to, że Polacy potrafią tworzyć nowoczesne rozwiązania przydatne również na rynkach globalnych. I bez wątpienia świetnie im to wychodzi.