Ten tunel uczy kierowców pokory. Będzie 128 podobnych pułapek
Gosia KołakowskaFotoradary systemu CANARD z założenia mają zwiększać bezpieczeństwo kierowców. Ich lista jest wciąż rozbudowywana, a teraz ma być ich jeszcze więcej. Okazuje się, że ich stosowanie przynosi efekty, które świetnie widać w zachowaniu kierowców. Gdzie powstaną kolejne punkty kontroli?
Fotoradar | fot.elements.envato.com
Aż 128 nowych urządzeń
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad niedawno podpisała porozumieniu o współpracy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego. Jego efektem będzie powstanie na polskich drogach aż 128 nowych urządzeń pomiarowych systemu CANARD. Będą one służyły między innymi do pomiarów prędkości, z jaką poruszają się kierowcy. To bardzo ważny projekt, bo potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach cały czas jest ogromna. Mimo, że wielu kierowców stosuje się do nakładanych ograniczeń prędkości, wciąż znajdą się tacy, którzy tego nie robią. A do spowodowania wypadku często wystarczy jedna chwila. Właśnie dlatego pojawił się pomysł zainwestowania w większą liczbę urządzeń pomiarowych. Według twórców projektu, na drogach ma zostać zamontowanych ponad 100 urządzeń. Będzie to 70 fotoradarów, 43 odcinkowe pomiary prędkości, a także 15 systemów Red Light. Do tej pory urządzenia CANARD odznaczały się wysoką skutecznością w kontrolowaniu kierowców, co potwierdzają dane z ubiegłego roku. Miejmy nadzieję, że tym razem także będą one świetnie spełniać swoją funkcję.
Progres w zachowaniu kierowców
Jak informuje GDDKIA, odnotowano dużą poprawę w zachowaniu kierowców na drogach. Szczególnym przykładem może być tu tunel biegnący pod Ursynowem na trasie S2. W tym miejscu ponad 99 procent kierowców stosuje się do przepisów ruchu drogowego. Tylko niecały jeden procent nieznacznie przekracza prędkość, gdzie i tak jest to przekroczenie niższe niż 20 km/h. Jak widać, wzmożone kontrole kierowców przynoszą oczekiwane efekty. Na drogach można zaobserwować większą rozwagę kierowców, co jeszcze bardziej utwierdza twórców systemu pomiarowego w przekonaniu o jego skuteczności.
Gdzie pojawią się urządzenia?
Według projektu, system RedLight będzie składał się z 15 kamer, z których 10 umieszczona będzie na skrzyżowaniach, a 5 na przejazdach kolejowych. Tak prezentuje się pełna lista miejsc, w których mają zostać rozmieszczone urządzenia:
Skrzyżowania:
1. Czeladź DK94 (woj. śląskie),
2. Kościelna Wieś DK12 (woj. wielkopolskie),
3. Kożuszki-Parcele DK92 (woj. mazowieckie),
4. Malbork DK22 (woj. pomorskie),
5. Nekla DK92 (woj. wielkopolskie),
6. Ołtarzew DK92 (woj. mazowieckie),
7. Targowisko DK94 (woj. małopolskie),
8. Tczew DK91 (woj. pomorskie),
9. Wolsztyn DK32 (woj. wielkopolskie),
10. Wojkowice Kościelne DK86 (woj. śląskie).
Przejazdy kolejowo-drogowe:
1. Barwałd Dolny DK52 (woj. małopolskie),
2. Łąkociny DK36 (woj. wielkopolskie),
3. Piaski DK11 (woj. wielkopolskie),
4. Większyce DK45 (woj. opolskie),
5. Wymysłowo DK15 (woj. wielkopolskie).
Cały plan ma oczywiście na celu znaczne zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Niestety, mimo poprawy, cały czas jego poziom nie jest idealny. Nowe urządzenia będą miały za zadanie monitorować zachowanie kierowców i miejmy nadzieję, że powstrzymają ich przed przekraczaniem prędkości. Warto pamiętać o tym, że czasami kilka kilometrów więcej na liczniku może pozbawić nas lub innych życia.